Обележавање 4. децембра као Дана ратника је чиста демагогија министра одбране јер су ратни ветерани потпуно обесправљени, упозоравају удружења бораца
– Ратни ветерани већ имају свој празник, а он се обележава на Видовдан. Инсистирање на 4. децембру је чиста лудост. Поново се налазимо у ситуацији да Вулин, који није ни био у рату, одлучује о нама важним питањима без икакве консултације с нама! – огорчен је Миле Милошевић, председник удружења Српски ратни ветерани.
Он каже и да је у питању чиста демагогија, јер оно што је борцма који су учествовали у ратовима у СФРЈ и на КиМ заиста неопходно јесте усвајање закона о ратним ветеранима.
Моле и клече
– Годинама већ молимо и клечимо пред властима да усвоје тај закон, којим би се коначно решио наш статус и којим бисмо се разликовали од оних који нису учествовали у рату и који су дезертирали. Ми смо једина држава у свету која нема овај закон. И док чекамо да се усвоји, на хиљаде и хиљаде људи умире од рака, а немају могућност ни да се прегледају на ВМА – каже Милошевић.
Подсетимо, министар Вулин рекао је да је Министарство одбране већ званично упутило захтев Влади да се 4. децембар установи као Дан ратника, а који би могао да се слави већ ове године. Вулин је истакао да држава овим гестом изражава захвалност свима који су под њеном заставом носили оружје – од ослободилачких ратова у 19. веку па до одбране земље од НАТО агресије 1999.
Жељко Васиљевић, председник Удружења ратних војних инвалида Србије свих ратова, такође истиче да ратни ветерани славе Видовдан и да им је 4. децембар наметнут.
Бежи од афера
– Већина ратних ветерана не зна ни шта се догодило 4. децембра и не идентификује се с тим датумом. Оваква идеја је скретање пажње јавности са афера у које је министар умешан. Вулин је, док је био министар за рад и борачка питања, деградирао положај ветерана – инвалидима су дељена стара помагала, а многима су и незаконито укинута права.
Министар Александар Вулин јуче није одговорио на наша питања, а одговоре нисмо добили ни у Министарству одбране.
ПРАЗНИК ЈЕ НАМЕТНУТ
Новица Антић, председник Војног синдиката Србије, сматра да је Министарство, пре него што је покренуло ову акцију, требало да разговара с представницима удружења ратних ветерана.
– Нема сумње да би ветерани и жртве требало да имају свој празник. Међутим, Министарство је требало да с њиховим представницима разговора о томе који је датум најпогоднији. Овако им је овај празник, иако је наводно њима у част, једноставно наметнут – каже Антић.
Курир / Ружица Кантар
фото: ФоНет