Хрватски пилот зарађује око 1.300 евра, а наш, у ловачкој авијацији, свега 81.000 динара (око 675 евра). – Плата војника по уговору износи једва 30.000 динара, док заставник са више од 20 година радног стажа не може да заради више од 43.000 динара
Запослени у Војсци Србије и Министарству одбране, како незванично сазнајемо, нису формално покренули иницијативу за повећање плата војних лица нити су се овим поводом обраћали Министарству финансија. Тако се изјава пуковника др Саше Трандафиловића, заступника помоћника министра одбране за буџет и финансије, званичном гласилу министарства „Одбрана” да је неопходно предузети мере како би се плате у војсци довеле на примерен ниво може схватити као указивање на реалан проблем.
Тешка материјална ситуација, најаве премијера Александра Вучића о евентуалном октобарском повећању плата запосленима у јавном сектору, висока политика или нешто треће довели су до тога да се после дужег времена проговори о готово понижавајуће малим платама професионалних војника.
Када војно лице спакује ствари и крене на обуку свесно је да ставља „главу у торбу”, али је истовремено и сигурно да неће бити довољно плаћено. Дневница износи око 900 динара, тако да ће за седам дана проведених на терену добити мало више од 6.000 динара. Напоран и одговоран рад, руковање оружјем, раздвајање од породице у Србији можда не могу бити адекватно плаћени, али су због необичног начина обрачуна зарада и дневница професионални војници дошли у ситуацију да више не могу да прехране породицу.
Новица Антић, председник Војног синдиката Србије, истиче да основица према којој се одређује плата војних лица износи свега 23.655 динара. Војници не добијају топли оброк и регрес, али имају додатке на плату на основу година стажа, оствареног чина или евентуалног служења у специјалним јединицама. Али без обзира на то, плата војника по уговору износи једва 30.000 динара, док заставник са више од 20 година радног стажа не може да заради више од 43.000 динара. Наш саговорник истиче да је понижавајућа чињеница да више зарађују чистачице у појединим јавним предузећима. Овај податак поклапа се са коментаром једног од читалаца „Политикиног” сајта који је навео да носи чин заставника (највећи подофицирски чин), а после 25 година службе зарађује свега 41.000 динара. Тек нешто веће плате, због летачког додатка, имали су подофицири Небојша Драјић и Иван Миладиновић, који су погинули приликом пада хеликоптера током спасавања бебе из породице Адемовић.
Законом о Војсци Србије прописано је да основица за израчунавање плата војника не би смела да износи мање од 75 одсто од просечне плате у Србији. Будући да просечна зарада износи око 43.000 динара, основица за израчунавање плате војног лица требало би да буде око 33.000 динара. Ипак, како истиче наш саговорник, 2009. године је изменама и допунама Закона о војсци предвиђено да основица ипак може бити мања уколико у буџету нема довољно новца.
– Плате у војсци нису усклађиване са републичким просеком већ неколико година. Још прошле године, када су плате запосленима у јавном сектору смањене за 10 одсто, указали смо на материјалне тешкоће које имају наше колеге и захтевали да будемо изузети од мера штедње. Нажалост, Министарство одбране нас није подржало. Ускоро ћемо покренути иницијативу за оцену уставности ових законских одредби – наглашава војни синдикалац.
Истовремено са смањењем зарада од 10 одсто, објашњава Антић, повећане су дневнице за путовања припадника Министарства одбране.
– Занимљиво је навести да пуну дневницу од око 2.000 динара добијају само војна лица која иду на једнодневна путовања и на њима се задрже дуже од 12 сати. Зна се да на таква путовања иду они са највишим чиновима. Војницима који су на обуци одбија се више од половине дневнице на исхрану, тако да добијају око 900 динара. Избора немају и не могу да одлуче да узму пуну дневницу, а да храну сами обезбеде – објашњава председник Војног синдиката.
Према незваничним подацима, Војска Србије има тридесетак генерала, а сваки од њих зарађује 131.466 динара. Када се на то додају возачи, лимузине и особље које их прати, трошак је много већи…
Уколико се зараде војника по уговору упореде са платама колега из суседних земаља, српски војници су на самом зачељу.
Пре неколико година основица за израчунавање плате војника у БиХ износила је око 550 конвертибилних марака (275 евра), а са додацима око 900 марака (450 евра). У Србији је просечна плата око 41.500 динара, што је знатно мање (око 345 евра). Хрватски пилот зарађује око 1.300 евра, а наш, у ловачкој авијацији, свега 81.000 динара (око 675 евра). Просечна плата у хрватској војсци је пре неколико година била око 600 евра, а у Словенији минимална између 650 и 750 евра. Када је 2010. године почела професионализација Војске Србије, оптимистично су најављиване зараде од минимално 500 евра, али тај износ данас представља сан за српског професионалног војника, који зарађује упола мање.
————————————————————–
ПЛАТЕ У СИСТЕМУ ОДБРАНЕ
Професионална војна лица
просечна плата…… 41.498 динара
разводник…………….30.449 динара
генерал………………131.481 динар
Цивилна лица у војсци
просечна плата…………………38.481 динар
неквалификовани радник….22.812 динара
доктор наука…………………….79.239 динара
Извор: „Одбрана”
Јелена Попадић, Политика
Ko im je ministar dobro je da uopšte imaju platu. Zastiđe!
Ako cemo posteno,1300e hrvatskog pilota naspram 700e srpskog,je realan odnos (cak bi oni mozda i vecu platu trebali da imaju) ako se pogledaju stanja dve drzave. Plus su u EU i NATO. A NATO im omogucuje neke stavke koje Srbija mora sama da plati.
Pa kada nece da ciste, neka primaju tako male plate???
a cemu sluzi ova vojska……………..da izaziva sukob…………..da gura svog vojnika u uranijumsku prasinu kao da to nije nista………………pa socijalna ustanova…………….posle dvaest pet godina i dalje je sramota reci da smo srbi u srpskoj vojsci…………….da nebi uvredili nekog komusnistickog poltrona
Sto se tice vojnika po ugovoru ? Mnogo im je i tih trideset hiljada ! Nisu nam ni trebali ! Nama mld svet zuji po ulicama ,kaficima ,kafanama umesto da su u vojsci ! trebalo bi daimaju adekvatnu obuku o rukovanju naoruzanjima ! da imamo od ceg sutra ,nedaj boze da ztreba ,stvoriti armiju koja je u stanju da brani ovu zemlju !!! Ovako imamo gomile mladih ljudi koi ni pracku ne znaju koristiti !!!Ovo malo jada od vojske po ugovoru,nedaj boze da se zarati , ! Pola njih bi pobeglo ! Oni su tu zbog lake zarade a ne zato sto su hrabri i spremni da poginu za ovu drzavu !!! NIKADA NE VERUJ PLACENICIMA !!! UVEK NEKO MOZE DA IM PONUDI VISE !!! Ne realno je da general ima tri puta vecu platu od zastavnika !!! zato mu je treba skinuti na jednu ipo zastavnicku !!! Mnogi rade i za 18-25 000 pa prezivljavaju u ovoj nasoj bedi !!!
Благоречено лупаш ко Максим по дивизији. Јер незнаш шта је професионални војник (по уговору). Незнаш који су допринос дали систему одбране у последњим ратовима , па о стварима које незнаш не лупетај.
zašto se vojni sindikat ne zapita kolike su plate radnika koji proizvode nešto i pune taj budžet-18-25000 da li satim može da se živi,naravno da ne.ali takva je situacija u zemlji Srbiji i ne treba da bude povlašćenih pa ni vojske,niko ga ne tera da bude plaćenik za te pare kao ni nas radnike niko ne tera da radimo za tako male pare,umesto da se organizujemo sindikalno i dobijemo sve odgovore??ovi rešenja nemaju,i nemaju muda da urade prave stvari.mora se rasturiti partijsko familijarno javna preduzeća i odpustiti sav višak po sistemu kako si došao tako i da odeš,administracija nas upropastila skroz na skroz.kad se njih rešimo biće i para za sve službe koje trebaju da služe narodu.
Sramota me mojih predaka. Najradije bi položio uniform i čin kad vidim ko nas void. Keramičar i državni sekretar su osnovne poluge nameštanja tendera. Zorana već jure zbog obećanja koja nije ispunio, a uzeo je pare. Miloš Janković je glavni kadrovik u sistemu odbrane – pijanica i pesnik, dva u jedan. Ali zna kako da zaposli nekvalifikovanu suprugu na poziciju poverenika za zaštitu ravnopravnosti. A o generalima ne treba ni da pričam – svi odreda su političke podguzne muve.