О катастрофалном стању у којем је српско ваздухопловство генерали обавештавају државни врх већ годинама, али не добијају ништа осим обећања да ће то решити
Последњи пут о томе су говорили и председнику Србије Томиславу Николићу и министру одбране Братиславу Гашићу на Анализи оперативних и функционалних способности Војске Србије за 2013, пре двадесетак дана у Панчеву. Одговор је опет био исти. А у међувремену су и последња два летно способна ловца МиГ-21 приземљена, јер из Русије нису набављени акумулатори за стартовање њихових мотора. Једном од њих, истовремено, ресурси истичу 9. јуна, а другом за годину дана.
Иста судбина задесила је и четири модернија наследника типа МиГ-29, који су, примера ради, више од годину дана били приземљени и због недостатка пиропатрона за катапултирање пилотских седишта.
Тиме је, практично, српско ваздухопловство остало без авиона који могу да обављају тзв. ер полисинг, односно контролу државног ваздушног простора, што је и међународна обавеза. Преостале летелице типа „галеб“ и „орао“, наиме, нису оспособљене за ову врсту посла, пре свега због тога што немају радар. За „орлове“, притом, још важи забрана летења уведена после пада једног авиона у Мрчајевцима новембра 2013.
Да ли је могло рационалније?
Ремонт пет „мигова-29“ 2008. године коштао је око 40 милиона долара. Један од тих авиона се срушио, а остали не лете. За те паре, кажу упућени, могла је бити ремонтована ескадрила од 16 ловаца МиГ-21, чији би ресурси трајали бар до краја 2020. године. Најмлађе „двадесетјединице“, иначе, произведене су 1983. године. Реч је о авионима са бројевима 17417 и 17409, који су до прошле године били ангажовани као дежурна пара. Остали авиони овог типа произведени су од 1980. до 1982. године.
Позивање појединаца да је ваздушни простор могуће контролисати и са земље, уз помоћ ракетних дивизиона ПВО, у Војсци оцењују као крајње непознавање материје.
– Основно правило „ер полисинга“ је да при евентуалном упаду непознатог авиона у ваш ваздушни простор морате визуелно да га идентификујете. То можете да урадите само из авиона, а не са земље. Са земље можете само да га оборите – прича саговорник „Блица“ из српског ваздухопловства који жели да остане анониман.
А обећања су почела још пре неколико година, када су се стручне комисије упознавале с карактеристикама више ловачких авиона – рафал, Ф-16, еурофајтер, МиГ-29М/М2, Су-30 и ЈФ-17. Последње је гласило да ће до краја 2013. године на Батајницу слетети шест нових мигова-29М/М2.
У Министарству одбране и Војсци Србије јуче нико званично није желео да се оглашава поводом алармантног стања у којем се српско ваздухопловство налази. Заједничко им је, међутим, мишљење да би водећи људи војске о свему можда морали и јавно да проговоре.
Марко Р. Петровић
Фото: Д. Миленковић
Блиц
заставник Џемо
Srbijom vladaju mafijasi,lopovi ,nitkovi svesu unistili,samo je ostala dusa cista u mom siromasnom narodu.