Безбедност

Српско небо не чува ниједан ловац

О катастрофалном стању у којем је српско ваздухопловство генерали обавештавају државни врх већ годинама, али не добијају ништа осим обећања да ће то решити

Последњи пут о томе су говорили и председнику Србије Томиславу Николићу и министру одбране Братиславу Гашићу на Анализи оперативних и функционалних способности Војске Србије за 2013, пре двадесетак дана у Панчеву. Одговор је опет био исти. А у међувремену су и последња два летно способна ловца МиГ-21 приземљена, јер из Русије нису набављени акумулатори за стартовање њихових мотора. Једном од њих, истовремено, ресурси истичу 9. јуна, а другом за годину дана.

Иста судбина задесила је и четири модернија наследника типа МиГ-29, који су, примера ради, више од годину дана били приземљени и због недостатка пиропатрона за катапултирање пилотских седишта.

mig01rasfoto-dusan-milenkovic

Тиме је, практично, српско ваздухопловство остало без авиона који могу да обављају тзв. ер полисинг, односно контролу државног ваздушног простора, што је и међународна обавеза. Преостале летелице типа „галеб“ и „орао“, наиме, нису оспособљене за ову врсту посла, пре свега због тога што немају радар. За „орлове“, притом, још важи забрана летења уведена после пада једног авиона у Мрчајевцима новембра 2013.

Да ли је могло рационалније?

Ремонт пет „мигова-29“ 2008. године коштао је око 40 милиона долара. Један од тих авиона се срушио, а остали не лете. За те паре, кажу упућени, могла је бити ремонтована ескадрила од 16 ловаца МиГ-21, чији би ресурси трајали бар до краја 2020. године. Најмлађе „двадесетјединице“, иначе, произведене су 1983. године. Реч је о авионима са бројевима 17417 и 17409, који су до прошле године били ангажовани као дежурна пара. Остали авиони овог типа произведени су од 1980. до 1982. године.

Позивање појединаца да је ваздушни простор могуће контролисати и са земље, уз помоћ ракетних дивизиона ПВО, у Војсци оцењују као крајње непознавање материје.

– Основно правило „ер полисинга“ је да при евентуалном упаду непознатог авиона у ваш ваздушни простор морате визуелно да га идентификујете. То можете да урадите само из авиона, а не са земље. Са земље можете само да га оборите – прича саговорник „Блица“ из српског ваздухопловства који жели да остане анониман.

А обећања су почела још пре неколико година, када су се стручне комисије упознавале с карактеристикама више ловачких авиона – рафал, Ф-16, еурофајтер, МиГ-29М/М2, Су-30 и ЈФ-17. Последње је гласило да ће до краја 2013. године на Батајницу слетети шест нових мигова-29М/М2.

У Министарству одбране и Војсци Србије јуче нико званично није желео да се оглашава поводом алармантног стања у којем се српско ваздухопловство налази. Заједничко им је, међутим, мишљење да би водећи људи војске о свему можда морали и јавно да проговоре.

 

Марко Р. Петровић  

 Фото: Д. Миленковић

Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!