Друштво

Српско правосуђе у рукама мафије

У стану у Валенсији у ком су се крили чланови земунског клана шпанска полиција пронашла је тајна писма. Она садрже детаље о томе како је криминална организација утицала на сведоке процеса против шефа групе Луке Бојовића. Писма су предочена судијама Вишег суда у Београду, али они нису желели да их узму у обзир, већ су прихватиле намештена сведочења и ослободиле Бојовића, пише истраживачка мрежа КРИК.

Иначе, Бојовић је почетком месеца правоснажном одлуком Апелационог суда у Београду ослобођен одговорности за убиство Бранка Јефтовића Јорге и покушај убиства Андрије Драшковића и Зорана Недовића Шока, као и за убиство њихових телохранитеља 2004. године, који су страдали током пуцњаве. Апелациони суд тако је потврдио првостепену ослобађајућу пресуду коју је изрекао Специјални суд.

Док је у Шпанији Бојовић осуђен 2014. године на 18 година затвора због организованог криминала, у Србији је ослобођен оптужби за троструко убиство. Докази коришћени на суду у Шпанији нису били довољни да српско правосуђе осуди Бојовића за организовање криминалне групе.

Судије у Србији нису прихватале битне доказе, између осталих и оне који показују да се утицало на сведоке да дају исказ у Бојовићеву корист, истакло је тужилаштво у жалби коју поседује КРИК. Због тога је тражило да се поступак понови и да га води ново судско веће, али је тај захтев одбијен.

Милош Симовић, члан Бојовићеве групе, сведочио је у Београду, а тужилаштво је дошло до доказа да је био припремљен да пред судом говори у Бојовићеву корист, али судско веће те доказе није прихватило.

У једном од станова у шпанском приморском граду Валенсија 2012, где су се крили припадници групе, полиција је пронашла неколико писама. Писма нису потписана и не зна се тачно ко их је саставио, али се у њима коментарише судски процес против Бојовића у Србији. Писма показују да је Симовићева одбрана изнуђена, као и да је вршен притисак на друге сведоке, тврди тужилаштво. Симовићу је обећано да ће му породица, уколико не оптужи Бојовића, бити збринута.

Селективни сведоци

Тужилаштво се, пише КРИК, жалило и да су судије селективно бирале сведоке. Нису прихватили сведочење Иване Бухе, која је била девојка убијеног криминалца Бранка Јевтовића Јорге. С друге стране, прихваћена су сведочења људи блиских Бојовићу, попут певачице Светлане Ражнатовић Цеце, певача Ивана Гавриловића, фудбалског менаџера Стојана Новаковића, фудбалера Николе Лазетића, која су, према тужилаштву, нерелевантна за овај случај, с обзиром на то да мотив Јевтовићевог убиства није био у вези са естрадом или трансфером фудбалера.

Симовић је, док је износио одбрану, читао текст који је био искуцан на папиру, скоро идентичан садржини писма са називом “Мотив”, које је пронађено у Валенсији.

Упркос томе у Београду су Сретко Калинић, који је на суду директно оптужио Бојовића за убиства, и Симовић осуђени на 35 и 30 година робије, док је њихов шеф Бојовић ослобођен.

Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!