Економија

Српско семе осваја регион

Београд — Квалитетно семе поврћа из Србије освојило је њиве у окружењу, па се тако чак 95 одсто паприке у Македонији произведе од нашег семена, преноси РТС.

Србија препознатљива и у светским размерама по семенском и садном материјалу поврћа, воћа и житарица. Институти стварају и нове сорте и хибриде.

Србија је богата великим бројем старих аутохтоних сорта воћа и поврћа које су се гајиле или се гаје на нашем подручју. Истраживања показују да у Србији постоји чак 170 биљних врста које су изумрле или су пред изумирањем. У складу са временом које долази, наши институти ипак стварају и нове сорте и хибриде. Препознатљиви смо и данас у светским размерама по семенском и садном материјалу поврћа, воћа и житарица. 

На нашим пољима више нема кукуруза кривака или осмака. У воћњацима је све мање или нема крушке караманке, јабуке колачаре и кожаре, шљиве ранке и белошљиве, парадајза јабучара. 

Наше домаћице сада кувају пасуљ градиштанац из Киргистана и Аргентине и тетовац из Кине. Зубу времена и хибридизације одолева лесковачка паприка – низара. 

“То је аутохтона сорта која не губи ни једне године. Исто семе се користи већ 350 година”, каже Радомир Костић из Доње Локошнице. 

Ипак и данас је Србија у свету препознатљива по стварању нових сорти и хибрида. Предњачимо у поврћу и житарицама. Квалитетно семе поврћа освојило је њиве у окружењу. Чак 95 одсто паприке у Македонији произведе се од нашег семена. 

Селекционер из Велике Плане Иво Ђиновић истиче да се укрштањем добијају отпорне и родне сорте. 

“Селекција никада не мирује. Тако да ми од старих сорти парадајза користимо укус и квалитет, а укрштањем са модерним линијама и генотиповима који се стварају селекцијама, добијамо отпорне, родне и трајне сорте и хибриде парадајза које могу да трпе транспорт и чување у рафовима”, објашњава Ђиновић. 

Наш семенски кукуруз и пшеница заузимају велике површине у житородним рејонима Русије, Украјине, Румуније. 

Живота Јовановић са Института за кукуруз Земун Поље истиче да је Србија и даље једна од главних сила кад је у питању семенска производња кукуруза. 

“Домаћи произвођачи семена су свакако конкурентни кад је у питању генетски потенцијал , родност и агроеколошки услови гајења”, рекао је Јовановић. 

Значајна девизна средства Србија сваке године оствари извозом семенске пшенице и кукуруза око 30 милиона долара. 

Међутим, много новца нам оде на увоз култура по којима смо препознатљиви и за које имамо идеалне услове гајења. Увозимо парадајз, паприку и грожђе из Македоније и Турске, лубенице из Албаније и Грчке, црни и бели лук из Кине и Холандије. Годишње нас увоз десетак хиљада тона пасуља кошта око седам милиона евра. 

Пред Србијом и њеним пољопривредницима је тежак задатак на очувању старих и аутохтоних сорти, али и борба за нове хибриде, воћне врсте и тржишта.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!