БЕОГРАД – Tржиште капитала у Србији можда се налази у најтежој ситуацији у новијој историји, а то се огледа у паду активности и ентузијазма учесника на том тржишту, изјавила је данас директорка Београдске берзе Гордана Достанић.
Иако је Београдска берза добила поверење учесника и ради на унапређењу транспарентности и новим производима, то је ипак недовољан подстицај за развој тржишта капитала, чија је улога минимизирана у стратешком приступу економским реФормама у земљи, казала је она на отварању 11. Међународне конФеренције Београдске берзе.
“Резултат је плитко и недовољно ликвидно тржиште, несигурност и уздржавање инвеститора од озбиљнијих улагања”, оценила је Достанић.
Подсећајући да у Србији до сада није спроведена ниједна иницијална јавна понуда, она је додала да познате приватне српске компаније покушавају да издејствују повољније кредитне услове, са предлагањем корекција у монетарној политици.
Председник Комисије за хартије од вредности Зоран Ћировић дели мишљење директорке Берзе да је тржиште капитала у Србији у кризи, напоменувши да је ситуација таква и у целом региону.
Он је указао на нови Закон о тржишту капитала, који је ступио на снагу прошле године, истакавши да је то модеран и квалитетан правни акт, који доприноси бољој заштити инвеститора и обезбеђује еФикасно и транспарентно тржиште.
“Имамо Закон који је добар, али је тржиште мртво. Tржишни учесници раде на рубу егзистенције и многе могућности Закона не могу да се искористе, јер је ниво услуга врло скучен и ограничен”, објаснио је Ћировић.
Истичући да имамо неразвијено тржиште, са малим бројем хартија од вредности, он је додао да је направљен помак на тржишту корпоративних и муниципалних обвезница.
Ћировић је подсетио да су са емисијом муниципалних обвезница почели Нови Сад и Панчево и изразио очекивање да ће још неке локалне самоуправе кренути у том правцу.
Вицегувернер Народне банке Србије (НБС) Веселин Пјешчић рекао је да су емитовање муниципалних обвезница и дугорочних хартија од вредности први кораци озбиљнијег развоја тржишта капитала и замајац даљег тржишног развоја.
Он је навео да су три пожељна правца развоја тог тржишта – даљи развој примарног и унапређење секундарног тржишта капитала, проширење круга емитера и инвестиционе базе дужничких хартија од вредности и развој динарских инструмената дуга како би се позитивно утицало на већу употребу динара и стабилност домаћег Финансијског сектора.
Пјешчић је напоменуо да су Сосијете женерал банка и Ерсте банка прве које су емитовале дужничке дугорочне хартије од вредности и изразио очекивање да ће и друге банке следити тај пример.
“Tо је показало да се на тржишту инвестира и у дужничке хартије од вредности”, додао је вицегувернер.
Он је указао да веће учешће динарских извора Финансирања подразумева већи потенцијал динарског кредитирања и мање учешће девизног ризика, што за НБС значи већу Финансијску стабилност.
Упоредо са конФеренцијом одржава се и Инвеститорска конФеренција, на којој ће се сусрести представници 12 листираних компанија и проФесионалних инвестора.
Београдска берза данас обележава славу Аранђеловдан, на дан када је 1894. године одржана прва скупштина Берзе у Грађанској касини, изабрана стална управа и први берзански посредници.
Танјуг