Тужилаштво за ратне злочине Србије наложило нова испитивања на локалитету у Батајници где је раније нађена масовна гробница косовских Албанаца. Удружење породица страдалих на КиМ поздравља тај потез, али и пита – зашто са истим професионализмом и посвећеношћу не трага и за још преко 520 несталих Срба и неалбанаца?
Као што смо писали, Тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић изјавио је да је реч о претрази реона на простору Стрелиште, на коме су ископавани посмртни остаци 2001. и 2002. године.
Равнотежа злочина
Савет министара Европске уније наложио Мисији владавине права ЕУ на Косову да подржи да се изван КиМ успостави посебан суд за поступке који произилазе из налаза Специјалног истражног тима о трговини људским органима и другим злочинима на Косову и Албанији крајем 90-их година.
Шефови дипломатија држава ЕУ дали су налог да се специјални суд формира изван Косова. Главни тужилац Специјалног истражног тима Еулекса Клинт Вилијамсон изјавио је да ће специјални суд почети да ради у пролеће 2015. године, а саопштено је да постоје докази за „десетак“ случајева трговине људским органима против припадника бивше Ослободилачке војске Косова (ОВК).
– Реч о локацији где је у време ових ископавања био шатор за обдукцију непосредно уз локацију масовне гробнице где је пронађено 900 косовских Албанаца, казао је Вукчевић.
Удружење породица страдалих на КиМ од 1998. до 2000. године поздравља захтев Тужилаштва за ратне злочине у Београду да се истражи локација у Батајници. Удружење подсећа да пре, током и после оружаних сукоба на Космету, никада цивилне жртве нису делиле по националној и верској припадности, већ су се увек залагали за убрзавање процеса разоткривања истине о свим несталима, као и да злочинце стигне заслужена казна.
И поред тога, Удружење се обраћа Тужилаштву за ратне злочине у Београду и пре свега главном Еулексовом тужиоцу у Приштини, са питањем зашто не трагају и за несталим Србима и неалбанацима чија је судбина још непозната.
– Због двоструких аршина, када су српске и албанске жртве у питању, и њихове непрофесионалности и незаинтересованости да се истовремено проверавају локације потенцијалних гробница у централној Србији и на КиМ, прошле године је ексхумирано и идентификовано само деветоро киднапованих Срба, а 2014. ниједно лице са списка несталих није идентификовано – наводе у Удружењу.
Они подвлаче да „породице косметских страдалника, изнурене од већ 26-годишњег чекања и безнађа, моле надлежне институције да се сете и српских жртава и помогну да се процес сазнавања истине о њима убрза“.
Вест о претрази ове локације дошла је истовремено када је у Савету Европе направљен значајан корак ка успостављању суда пред којим ће се процесуирати случајеви који произилазе из налаза специјалног истражног тима о трговини људским органима и другим злочинима на Косову и Албанији крајем 1990-их година. Према наводима швајцарског сенатора Дика Мартија, истрагу је водио амерички тужилац Клинт Вилијамсон.
– Резултати наше истраге великим делом поклапају се с налазима из извештаја Дика Мартија (известиоца Савета Европе) што се односи и на наводе везане за убијање отетих и вађење органа – изјавио је Клинт Вилијамсон.
Ј. Л. Петковић – Вести
svak radi za ono sto je placen
svak radi za ono sto je placen
A staje sa onih nestalih srba sa Kosova i Metohije. G. Vukcevicu.