ПРЕГЛЕДЕ магнетном резонацом и скенером, операције срца и катаракте, уградњу вештачких кукова и колена, и неколико кардиолошких интервенција, као што су катетеризација или уградња стента, у 46 здравствених установа у Србији тренутно чека 65.462 пацијената!
Тако се сад у Панчеву, Чачку и Новом Саду операције катаракте заказују чак за 2017. годину, у Клиничком центру Србије за 2016… За магнетну резонанцу термини се у Институту за онкологију у Сремској Каменици и Ужицу већ попуњавају за почетак 2015. године, а за катетеризацију у Институту „Дедиње“ за јул 2019. Неславни рекорд, ипак, држи ортопедија у Клиничком центру Крагујевац, где се операције кука заказују за 2020, а колена за 2022. годину!
Баш ти, дуги спискови чекања, према анализи Европског здравственог потрошачког индекса (ЕХЦИ), један су од највећих проблема у здравству Србије, које је другу годину заредом оцењено као најлошије у Европи. Иако надлежни у здравству такву оцену не прихватају, а проблеме које имамо углавном везују за беспарицу, извршни директор ЕХЦИ Арне Бјорнберг, изричит је:
– Листе чекања немају везе са новцем. Нема их у много сиромашнијим земљама – Албанији, Молдавији. То има везе са лошим системом, са лењошћу и немарношћу људи који раде у здравству и другим институцијама – рекао је пред Скупштинским одбором за здравље и породицу.
У Министарству здравља и Републичком фонду здравственог осигурања, ипак, тврде да листе чекања не одсликавају реалност, јер се „велики број пацијената води у више здравствених установа“. Чињеница је, међутим, да су ти спискови у електронском формату, пацијенти се евидентирају по матичном броју, и надлежни би лако могли да их излистају и установе колико је људи уписано на више места. А, тешко да је то масовна појава, јер пацијент, рецимо из Крагујевца, не може својевољно да „запуца“ на Бањицу и пријави се за операцију кука. За то му је потребан упут оверен у матичној филијали осигурања, који се не добија лако.
– Лично инсистирам на томе да се пацијенту док чека интервенцију не сме погоршавати здравствено стање – каже за „Новости“ професор др Славица Ђукић Дејановић, министар здравља. – Има обољења која се са истим успехом могу оперативно решавати и сада, и за годину дана, па се у неким ситуацијама из медицинских разлога процењује да је најбоље да се сачека термин када је „најзрелије“ за операцију. Ту морамо бити крајње објективни, али је сигурно да су листе биле простор за извесне манипулације. Када будемо умрежени пацијент ће моћи да буде само на једној листи и тада ћемо моћи да направимо праву дистрибуцију времена у погледу заказивања. Пацијенти који буду желели да бирају здравствену установу или лекара, неће више бити проблем државе и неће се налазити на листи.
У здравственим установама све дуже спискове чекања правдају великим приливом пацијената, али и несташицом материјала због које се повремено обустављају операције. Ове године било је застоја у набавци сочива, стентова, вештачких срчаних залистака, кукова… У Очној клиници Клиничког центра Србије готово пуна четири месеца се нису радиле операције катаракте. Сада само у овој установи операцију чека 5.445 пацијената, а последњи је заказан за јануар 2016. Због повремених несташица сочива, лоше организације, и ко зна чега све, листе чекања за катаракту су најдуже. У јануару прошле године за операцијуу се било пријавило 16.000 пацијената, а сада је на тим списковима 27.012!
– Све дуже листе чекања јасно показују да систем здравства не фукционише – каже за „Новости“ професор др Душан Милисављевић, председник скупштинског Одбора за здравље и породицу. – Упорно упозоравам да су те листе потенцијални простор за корупцију. У парламенту сам више пута изражавао сумњу да се намерно обарају тендери како би се фаворизовале одређене приватне клинике где раде управо директори и начелници. Такође, показало се да централне набавке које су иначе добар начин снабдевања, јер тако можемо да уштедимо новац, можда и да спречимо корупцију, нису баш успешно обављане, болнице су остајале без материјала, што је додатно закомпликовало већ веома тешку ситуацију у здравству. Листе чекања не могу да се праве унедоглед, а тренутна ситуација је поражавајућа.
БРОЈ ПАЦИЈЕНАТА НА ЧЕКАЊУ
27.012 за операцију катаракте
10.522 за преглед магнетном резонанцом
8.705 за операцију кука
7.405 за операцију колена
3.738 за преглед скенером
1.753 за катетеризацију
1.624 за коронарографију
1.601 за уградњу вештачког срчаног залиска
1.214 за уградњу бај-паса
913 за уградњу стента
490 за уградњу вештачког срца или дефибрилатоа
485 за уградњу графта
Новости
daleko im lepa kuca, dabogda nikom netrebali, ni prvom neprijatelju