Србија

Српској полицији скупа борба против мафије и корупције?!

У јеку окршаја државе са корупцијом, Министарство унутрашњих послова Србије је расформирало радну групу за истраживање 24 најекстремније корупционашке афере у приватизацији српских предузећа које су услов Брисела Београду за наставак евроинтеграција. МУП тврди да је радна група угашена, јер је скупа за државу, а незванично се чује да плате и дневнице за скоро 100 припадника полиције, од чега 40 из унутрашњости, државу коштају милион и по евра.

Директор полиције Милорад Вељовић признао је да тим Богдана Пушића, који је водио истрагу о спорним приватизацијама, није одрадио цео посао, али објашњава да је само територијално расформиран, па ће полицајци наставити исти посао, раштркани по полицијским јединицама.

Драгаш: Шта је са 136 државних агенција?

– Смешно је причати народу да је радна група за истрагу 24 спорне приватизације расформирана зато што је државу коштала 1,5 милиона евра, ако знамо да 136 непотребних државних агенција чије је гашење власт обећавала у предизборној кампањи, поједе Србији чак 830 милиона евра. То показује како власт замајава грађане Србије – истиче економиста Бранко Драгаш.
– Све започете предмете завршиће ти људи, али не да путују у Београд, већ у својим организационим јединицама. Ништа се не мења само смо гледали финансијски ефекат, битан за МУП – казао је Вељовић напоменувши да нико неће бити заштићен у проверама, нити има разлога за тако нешто.

Овакав потез МУП-а и наступ Вељовића је, према речима Драгана Добрашиновића из Коалиције за надзор јавних финансија, врло чудан, јер како каже, сигурно је да радна група мање кошта државу од корупције и криминала.

– То показује да власт нема намеру да се бори против високе корупције, па сада иде на бесмислени изговор да тим много кошта. Очито Србија креће другим путем и шаље се порука онима који су до сада крали од државе и грађана да могу то и даље да раде, али и сигнал свима осталима да краду, јер је крађа некажњена – оценио је Добрашиновић за наш лист.
Од Пушића и раније тражили оставку

Шефа расформиране групе Богдана Пушића непрестано су пратиле медијске приче да заташкава неке од корупционашких случајева. Када је у јавност излетела прича да је, штитио кума Данета Чанковића стопирајући годинама истрагу о малверзацијама у предузећу Слога Каћ тешким 320 милиона евра, тражено је 2013. да поднесе оставку на место начелника Управе криминалистичке полиције, али је ипак наставио да води тим који истражује спорне приватизације. Истрага о наводним Пушићевим злоупотребама положаја до данас није угледала светлост дана.
Да је немогуће да је радна група толико скупа, за “Вести” указују бивши високи функционери. Објашњавају да полицајци из унутрашњости примају плате које би добијали и у својим јединицама, као и да не спавају у хотелу, већ бесплатно по домовима МУП-а.

– Питање је и зашто су уопште довођени људи из Војводине и унутрашњости Србије када у Београду, међу 40.000 полицајаца, има одличних оперативаца – наводе саговорници “Вести”.

Сматрају да се власт изрекламирала, а резултата нема и не зна се да ли је решење 24 приватизације близу, па сада вуче један “потез забашуривања” .

Некадашњи полицијски функционери сумњају да ће укидањем радне групе многи политичари уплетени у приватизације остати ван домета руке правде, а да је у Србији све исполитизовано, мишљења је и економски стручњак Бранко Драгаш.

– Што наш народ каже Курта и Мурта се смењују на власти и једни друге штите од истрага за малверзације. Да власт у старту није хтела да решава спорне приватизације показује и чињеница да су радили само 24 које тражи Брисел, а не све пљачке приликом куповине предузећа – истиче Драгаш за “Вести”.

Он је навео да нови Закон о приватизацији усвојен пре два месеца, представља наставак распродаје српских фирми, али је и доказ да власт нема намере да врши ревизију приватизација.

Подсетимо, на подужем списку спорних приватизација налазе се
Сартид, Галеника, Мобтел, Југоремедија, Лука Београд, Технохемија, Азотара из Панчева, Путник, Срболек….

Брисел жмури због Косова

– Нека држава каже шта је алтернатива истрагама приватизација, ако радна група није и шта је решење за истраге спорних приватизација ако нису специјализовани људи. ЕУ јесте тражила резултате, али њима није приоритет корупција и криминал у Србији, већ проблем Косова, па верујем и да ће прогутати расформиравање тог тима. Зато ће грађани грцати, јер корупција највише удара по нашим леђима – каже Драган Добрашиновић.

МУП наставља где је стао
Директор полиције Милорад Вељовић тврди да је радна група завршила већи део посла, а остао је део у вези са приватизацијама које су се појавиле кроз провере и које треба даље завршити. Овај тим је, према званичним подацима сакупио и доставио доказе тужилаштву за проневеру око 900 милиона евра у које је уплетено више домаћих предузећа.

ОТАЦ И СИН МОГУ СЛОБОДНО ДА ПУТУЈУ
Мишковићима враћени пасоши

Судија Специјалног суда у Београду Владимир Вучинић вратио је пасоше власнику Делта холдинга Мирославу Мишковићу и његовом сину Марку којима се суди оптуженим за малверзације са путарским предузећима, и укинуо забрану напуштања Србије.

На овакво решење које је Вучинић донео уочи наставка дисциплинског поступка који се против њега води, Тужилаштво за организовани криминал је уложило жалбу. Тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић је рекао да ће Одлуку о жалби Тужилаштва за организовани криминал донети Апелациони суд.

Вучинић је велику прашину у јавности подигао крајем прошле године када је привремено ради службеног пута у Лондон вратио путну исправу старијем Мишковићу. Вучинић је тада у медијима објашњавао зашто је пустио Мишковића да напусти Србију, па је против њега покренут дисциплински поступак који је јуче настављен Високом савету судства.
Хапшење Мирослава Мишковића, према тврдњи економисте Бранка Драгаша,
“исценирано” како би премијер подигао себи рејтинг и домогао се апсолутне власти.

– Тај случај Мишковића је само декоративна маска за јавност, јер знамо да је Мишковић финансирао све партије и да су му оне на друге начине враћале те дугове- уверен је Драгаш.

 

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Znam pojedince koji su bili u toj radnoj grupi, oni neznaju najobicniji pandurski posao, neki su diplomirali na lektiri za osnovnu skolu Robinzon Kruso, koju je napisao Defo a neki nisu ni na tu temu diplomirali. Tako da je to jedina dobra stvar koju je uradio jer cemo tako imati vise koristi od tih nasih strucnjaka.

  2. Još malo pa će opet pobuna,ne možete vi da kradete koliko ćemo mi da vam naplatimo,pa makar spalili celu Srbiju, pa da počnemo iz početka,asfalt,telefon,struja i Dušanov zakon da stupi na snagu,bez predsednika ionako vlada anarhuja,ne zna se više ko je lud a ko zbunjen,a ko koga j… A.C.A.B.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!