У новој 2022. години потрошачи широм Србије неће имати пуно разлога за оптимизам, чекају их и нове, вееће цене. Због инфлације и лоше економске политике, током целе године рашће цене од горива, струје, па до других животних намирница, тврде стручњаци. Главни и одговорни уредник НИН-а Милан Ћулибрк истиче да се поскупљења очекују већ од јануара, а да ће велики скок цена бити видљив након априлских избора.
Главни и одговорни уредник НИН-а Милан Ћулибрк рекао је за Н1 телевизију да ће од јануара привредницима поскупети цена струје, те да ће поскупети и акцизни производи, гориво, цигарете и остало.
„Држава је одлучила да замрзне цене неких намирница, то је последњи пут било за време Милошевића и социјализма. Нема бесплатног ручка – неко ће то морати да плати. Да ли ће због тога ЕПС који сада увози струју по пет, шест пута већим ценама него што је продаје грађанима, исказати губитак, неко ће морати да га покрије – ако не буде пара на њиховом рачуну, покриће држава. Поскупеће и сви акцизни производи, јер ће инфлација на крају ове године бити 8,9 посто, онај варијабилни део акцизе ће се повећати и поскупеће и гориво и цигарете и остало“, рекао је Ћулибрк за Н1.
Пројекције да ће цене расти током целе 2022. године изнели су и други стручњаци, а утисак је да грађани дефинитивно не могу да очекују безбрижно пролеће или лето када је реч о финансијским издацима.
Економиста Љубомир Маџар рекао је за Нова.рс да се у наредном периоду може очекивати повећање цена, највише због административне одлуке да се ограничи цена појединих намирница. Он подвлачи да ће инфлација бити велика, али да се не може тачно утврдити колико ће цене расти у јануару.
“Инфлаторни замах је прилично јак И мислим да се неће зауставити током следеће године. То значи да ће цене наставити да расту јер је тек почео тај инфлаторни полет. Сматрам да контрола, односно забрана повећења цена производа није добра мера јер се тако инфлација не може зауставити. Тако се само повећавају притисци И погоршава ситуација. Чим је инфлација кренула, она мора да иде својим током”, казао је Маџар.
Економиста је истакао да оваква мера није оправдана, јер контрола цена нигде није уродила позитивним исходом.
“Да је тако, нигде не би било инфлације на свету. Најмање зло је пустити тржиште да нађе неку своју равнотежну тачку. Подвлачим још једном, ово није решење. Решење је да се смањи тражњи и евентуално повећа понуда. Инфлација је резултат лоших мера, чашћавања пензионера И то не може а да се не испољи у виду инфлаторних тенденција. Чим престану ове административне забране, инфлација ће бити још већа, самим тим и цене”, нагласио је Маџар.
Kада је реч о повећању цена одмах након Нове године, Маџар истиче да је тешко давати такве прогнозе јер одлучивање долази из једног центра.
“Kракторочна кретања су непредвидива јер зависе од политичких одлука, од тога како ће председник Вучић бити расположен. Шта ће он урадити у јануару, он то И даље не зна, па самим тим ни ми не можемо да предвидимо”, закључио је Маџар.
Горан Паповић из Националне организације потрошача сагласио се да је тешко прогнозирати колики ће бити раст цена након Нове године.
„Тешко је у напред давати процене колика ће бити поскупљења у наредној години и да ли ће уопште бити. Узмимо пример горива, ко зна да ли ће на берзи поскупети гориво и самим тим утицати на потрошаче. Оно што је сигурно јесте да држава мора да води рачуна о томе. Пуно је шпекулација јер не важи основни економски закон – закон понуде и тражње. Уколико је понуда већа од тражње, ја не видим ни један разлог да буде поскупљења у наредном периоду”, рекао је Паповић за Нова.рс.
Нова.рс