Србија

Шта чека српског сељака у ЕУ (1): Удруживање или пропаст

Ако Србија добро припреми своју пољопривреду за улазак у Европску унију онда би она могла од тога да има велике користи. Ако се, међутим, не припремите како треба, то би за вас могла да буде чиста пропаст: може да вам се догоди да изгубите земљу, јер сте је продали за будзашто, а да ваши сељаци постану надничари код страних или тајкунских пољопривредних гиганата.

Ово нису речи неког противника Европске уније, већ одговор на питање шта чека малог сељака у ЕУ који смо добили од једног британског агроинжењера који је желео да остане неименован тим пре што је његова фирма, која узима у најам земљиште да би гајила житарице, имала лоша искуства у Србији због, како каже, нерешених власничких односа и непоуздане државне администрације.

Стоп за каце и канте

Шта значи ово упозорење? Србија неће моћи да избегне испуњавање критеријума који важе за пољопривреднике у ЕУ. Слике на пример забрађених сељанки које на пијаци продају сир из каце или из пластичних и металних канти – постаће заувек прошлост.
Биће обавезна продаја у прописаним фрижидерима. Да би купили те фрижидере, сељаци ће морати да се удруже или да продају своје производе директним откупљивачима који ће имати финансијских могућности да транспортују и продају сир у прописаним фитосанитарним условима. Многи неће издржати конкуренцију и мораће да виде од чега ће да преживе.

Други наш саговорник, Чеслав Адам Сиекиерски, европски посланик и потпредседник комисије за пољопривреду у Европском парламенту каже да ће припреме за улазак у ЕУ довести до великих промена. Те промене међутим не морају да буду лоше за мале сељаке који по дефиницији ЕУ имају испод два хектара земљишта.

– Ако се као горња граница означи површина од два хектара онда ова група газдинстава чини половину укупног броја пољопривредних газдинстава у ЕУ. Ако се као горња граница означи пет хектара, онда мала газдинства испод те границе чине две трећине од укупног броја у Унији – каже Сиекиерски.

Спас у задругама
“Пре уласка у ЕУ ми Пољаци плашили смо се прилива страних пољопривредних производа, плашили смо се конкуренције али наши су се страхови испоставили неоправданим. Десило се супротно, ми смо модернизовали пољопривреду и после уласка у ЕУ и у заједничко тржиште, наш је извоз значајно повећан, од увозника постали смо извозници пољопривредних производа”, додаје Сиекиерски, један од кључних пољопривредних стручњака који је учествовао у припремама за улазак Пољске у ЕУ.

Он наглашава да поред фитосанитарних услова, треба организовати и масовнију производњу.
– Мала газдинства треба да се организују у кооперативе и у производне групе како би могли заједнички да складиште своје производе и да их заједнички испоручују на тржиште, како би могли заједнички да организују тржишну промоцију и дакле да тргују на начин на који то раде крупни произвођачи – каже Сиекиерски.

Он међутим упозорава да пољопривредници треба сами да се организују и удружују.
– То не може уместо сељака да учини држава или неко други са стране. Постоје субвенције и фондови које је ЕУ наменила произвођачким групама у области пољопривреде као и за инвестиције – каже наш саговорник.

Сиекиерски оцењује да би у Србији могло да буде као у Пољској: када се пољопривредници увере да су све јачи на тржишту они настављају да се организују.
– Малопродаји и великим трговачким ланцима више одговара да откупљују од великих произвођача него од малих. Самостални мали пољопривредници нису у могућности систематски и редовно да их снабдевају и зато су они окренути великим производним групама – упозорава он.

Све мање сељака

– Од када је Пољска ушла у Европску унију број сељака смањио се за петину. Раније, пре пријема, око 60 одсто становништва живело је у сеоском подручју, а сада је тај број смањен на 52 процента. Највећи део оних који живе у сеоском подручју раде у градовима и живе на селу због бољег квалитета живота, како би избегли градско загађење, буку, итд – каже Сиекиерски.

 

Сутра – Шта чека српског сељака у ЕУ (2): Програмирано уништавање малих газдинстава

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!