Економија

Шта ћемо јести: Цене хране отишле у недоглед

Индекс цена хране Организације за храну и пољопривреду УН благо је порастао у фебруару, седми месец заредом, чему су допринеле више цене пшенице и кукуруза.

Највећи раст је забележио индекс цена житарица, који је скочио за 2,5 одсто у односу на јануар

ФАО-в индекс цена корпе основних прехрамбених производа порастао је у фебруару за 0,5 одсто са ревидираног јануарског нивоа и за 17,2 процента у односу на фебруар 2016, достигавши просечну вредност од 175,5 поена, највиши ниво у готово две године, објављено је на званичној интернет страници те светске организације са седиштем у Риму.

Највећи раст је забележио индекс цена житарица, који је скочио за 2,5 одсто у односу на јануар, првенствено под утицајем поскупљења пшенице, док су цене кукуруза и пиринча скромно повећане.

Индекс цена биљних уља је, насупрот томе, пао за 4,1 одсто због успоравања глобалне тражње за увозом палминог уља, и повећаних прогноза рода соје у Бразилу и Аргентини, земљама које су два велика извозника.

Раст од 1,1 одсто је забележио и индекс цена меса, подстакнут вишим ценама говедине услед мање понуде из Аустралије, где ранчери обнављају стада.

Цене млека и млечних производа су незнатно порасле, предвођене поскупљењем маслаца и млека у праху.

Шећер је у фебруару поскупео за 0,6 процената, будући да је актуелни мањак испорука из Бразила тек делимично ублажило повећање површина засејаних шећерном репом у Европској унији.

ФАО је, такође, дао прву прогнозу производње пшенице у 2017. години, процењујући да ће она достићи 744,5 милиона тона, што је за 1,8 посто мање него у рекордној 2016. години.

Ратари у Северној Америци смањили су површине под пшеницом у корист уноснијих култура. С друге стране, изгледи прозиводње озиме пшенице у Руској Федерацији, Европској унији, Кини, Индији и Пакистану остали су снажни, према ФАО-овом извештају о понуди и тражњи житарицa.

Вестионлине, Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!