Србија

Шта је држава урадила за ИТ сектор и какве ти МУТАВА везе имаш са блокчејн технологијом?

Београд — Премијерка Ана Брнабић изјавила је да су дигитализација и унапређење ИТ сектора шанса за лидерску позицију Србије.
Она је је на седници Савета за иновационо предузетништво и информационе технологије изјавила да сектор информационо-комуникационих технологија (ИКТ) учествује са више од пет одсто у бруто домаћем производу и представља један од најбрже растућих сектора у домаћој привреди, саопштено је после седнице Савета.

“Дигитализацијом и даљим развојем ИТ сектора циљ нам је да Србију позиционирамо као једног од технолошких лидера. Ово неће бити лако, али је важно да сви схватимо да је могуће и апсолутно оствариво”, истакла је премијерка.

Оценила је да Србија већ има одличне примере и препознатљива имена у примени ИТ технологија.

“Новосадски Институт БиоСенс лидер је у области развоја пољопривредне технологије, док су многе компаније из Србије светски лидери у својим областима”, рекла је Брнабић и додала да су посебно важне нове технологије, као што је блоцкцхаин, имајући у виду да је Србија међу првих пет земаља за развој те технологије у свету.

Чланови Савета разматрали су извештај о активностима које су завршене у току ове године и указали да је важно што су повећане уписне квоте на ИТ смеровима факултета за више од 20 одсто и проширени просторних капацитета највећих ИТ факултета, као и покренута изградња иновационе инфраструктуре у Нишу, Новом Саду и Београду.

Добри резулати су и то што је уведена информатика као обавезан предмет од петог разреда основне школе, затим повезано је око 1.750 школа на безбедну академску интернет мрежу и завршен први пилот пројекат и покренута друга фаза преквалификација у ИТ сектору, наводи се у саопштењу кабинета председнице Владе.

Додаје се да ће развоју ИКТ сектора допринети и то што је Влада издала објашњење којим је трајно разјаснила да правни субјекти немају обавезу штампања, потписивања и печатирања фактура, а Народна банка Србије потврдила да не постоји обавеза коришћења печата у пословању с банкама, као и увајање Закона о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању.

“ИТ сектор и у 2016. и у 2017. години наставља да бележи снажан раст”, истакла је председница Владе Ана Брнабић.

Према подацима из достављених биланса компанија, укупан пословни приход ИКТ сектора је премашио четири милијарде евра у 2016. години.

Према подацима Народне банке Србије, за првих 10 месеци ове године извоз ИКТ услуга порастао за чак 22одсто, а до краја године се очекује да износи приближно 900 милиона евра. Извоз ИКТ услуга представља 17одсто извоза услуга из Србије, док трговински салдо ИКТ услуга од 396 милиона евра представља 52 одсто трговинског салда услуга у првих десет месеци 2017. године.

Раст трговинског салда ИКТ услуга је скоро 25 одсто, и ако буде одржана та стопа раста можемо очекивати да ће бити испуњен циљ Савета и остварен трговински салдо од 1,5 милијарди евра у 2022. години.

“План за унапређење ИТ сектора у 2018. години израдили смо, као и план претходне године, уз детаљне консултације са ИТ заједницом у Србији. Наш је циљ да и следеће године наставимо заједно да радимо на унапредјењу ИКТ сектора, који у БДП Србије већ сада учествује са више од пет одсто и представља један од најбрже растућих сектора у нашој привреди”, нагласила је Ана Брнабић.

Бета,Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Она нема везе с тим, али њезин брат је неколико десетина милиона евра узео од државе док она била министар.
    Шта ли му све сад намешта? И то се не крије.
    Они стварно нису нормални.
    Кад дођу на власт, они мисле да треба да се подразумева да запосле и последњег члана ближе и даље фамилије, па онда пријатеље, па чланове своје партије, па на крају и њихове ботове.
    Па кажу, проценат запослености око 85%.
    Јест, али је 100 постотни проценат запослености мафије и криминалаца.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!