Београд на води поклон је свим грађанима Србије – тврди министар Мали, али када се погледа шта је све грађанима градњом овог луксузног комплекса одузето, јасно је, пак, да министар лаже.
– Да, поклонили смо га свим Београђанима и грађанима Србије. Сада коначно имају уређено шеталиште, бројне садржаје који су у време газде Ђиласа били незамисливи, пошто је тај део града једино привлачио пацове и жабе – навео је јуче Мали.
Грађани, међутим, најбоље знају шта су од Београда на води заиста добили.
Аферу Савамала
Како би градња Београда на води уопште била могућа било је неопходно да се, како и сам Мали каже „стотине нелегалних и легалних објеката, рашчисти“. Тако су грађани на поклон добили рушење у Савамали.
У изборној ноћи 24. априла 2016. године, група маскираних мушкараца, касније познатих као „комплетни идиоти“, блокирала је Херцеговачку улицу и багерима срушила објекте приватних фирми. Полиција је то вече за позиве грађана била недоступна, а званичници града Београда негирали су касније сваку везу са рушењем.
Зашто је полиција 4 ПУТА игнорисала Тужилаштво око Савамале
– Ни град Београд, ни било која институција града нису учествовали у рушењу објеката у Савамали нити имају везе са тим – рекао је Синиша Мали, који је у то време био градоначелник Београда.
Људи у фантомкама везали су радника обезбеђења у Херцеговачкој, а он је преминуо је месец дана касније. Али Савамала је била легло змија, наркомана и пацова, те можда и није битно што епилоге ове афере грађани Србије нису добили ни пет година касније.
Уништавање Железничке и аутобуске станице
Осим неколико уџерица, грађанима је одузета Главна железничка станица, а ускоро ће бити и главна аутобуска. Измештање Савског моста на копно, сматрају грађани, такође ће бити један од потеза власти како би се обезбедио што већи комфор станара луксузног Београда на води.
Грађани су као нову железничку добили Прокоп, а главна београдска аутобуска станица биће, ако се план помери од дрвља и камења који се на терену тренутно налазе, измештена на Нови Београд, у Блок 42. Све предалеко од центра града, али само да не смета пројекту режима.
Станове од милион евра
Оно што је поклон, наравно минорном проценту најбогатијих грађана Србије који себи то могу да приуште, јесте и живот у овом новом граду на води.
Најскупље продат квадрат стамбеног простора у Србији, током 2020. године био је у Београду на води. Стан је плаћен тачно – 1.444.888 евра, док је цена сваког од 150 квадрата била рекордних 9.632 евра.
Ако се неко од грађана уплаши да неће моћи да ово приушти, наравно, има и јефтинијих станова. Тако се на билбордима широм града рекламирају стамбени кредити од само 499 евра месечно, јер Србија је, ипак економски тигар.
И не морају грађани заинтересовани за некретнине у Београду на води да брину, нема тамо више наркомана, змија и пацова, али нема ни канализације.
Дугове за будућност
Држава Србија је уложивши земљиште и све друго приде, стекла само 32 одсто удела у заједничком предузећу „Београд на води“. С друге стране, приватни арапски партнер стекао дупло већи удео у власништву заједничког предузећа са до сада уплаћених 80 милиона евра.
Иако је због снажне пропаганде домаћа јавност уверена да се ради о „пројекту века“, Београд на води и његова два зависна предузећа завршили су 2020. у минусу од скоро 18 милиона евра. А крајем 2021. мораће да врати 25 милиона евра, које је овој фирми позајмио већински власник из Абу Дабија.
Стручњаци упозоравају и да ће бити потребно 250 година за повраћај 2 милијарде евра новца и имовине који је наша држава уложила у овај пројекат.
Некако се, министре Мали, стиче утисак да је Београд на води више поклон за арапске партнере него за грађане Србије.
Директно.рс