Београд — Транспарентност Србија најавила је да ће се поново жалити Поверенику за информације поводом одбијања авиокомпаније Ер Србије да достави оснивачки уговор.
Како се наводи на Фејсбук страници Транспарентности, Повереник је на жалбу те организације већ поништио решење Ер Србије којим је одбијен захтев те организације за приступ информацијама, али српска авиокомпанија није доставила тражени документ.
“На основу тог решења, Ер Србија би требало да поново размотри захтев и достави документе нашој организацији (или да евентуално, поново одбије захтев у неком делу уколико за тако нешто има места по закону). Рок за поступање Ер Србија је прошао, због чега ћемо поново уложити жалбу”, наводи Транспарентност Србија.
Како је Б92 јуче пренео, балканска истраживачка мрежа објавила је детаље, како се наводи, из нацрта уговора између Владе Републике Србије, Етихада и Јат Ервејза. Опширније читајте у нашој посебној вести.
Авиокомпанија Ер Србија је заједничко предузеће Владе Србије и Етихад ервејза, националне компаније Уједињених Арапских Емирата.
Невладина организација Транспарентност Србија подсећа да су јуче на интернету објављени изводи из “нацрта уговора потписаног између Етихад ервејза из Абу Дабија, Јат ервејза и Владе Републике Србије”, али да на то није било реакција Владе или Ер Србије, које би потврдиле или демантовале аутентичност објављених докумената.
“Због тога се још увек нисмо детаљно бавили садржајем. Међутим, оно што се на први поглед може закључити јесте да је реч о сложеном правном послу који би требало ускладити са неколико закона”, наводи Транспарентност.
Додаје се, иако није тако назначено, очигледно је да је реч о једном облику јавно-приватног партнерства (ЈПП).
“Како се из објављених докумената може видети, предвиђено је шта ће бити улагања уговорних страна у предузећу које би требало да постане заједничко власништво. Самим тим, отвара се питање поштовања процедуре пре закључивања такве врсте аранжмана. На сајту Комисије за ЈПП нема назнака да се ова комисија на било који начин изјашњавала о овом послу”, наводи Транспарентрност.
Та организација је изразила сумњу да у случају доделе државне помоћи компанији Ер Србија није поштована процедура. На то, како је наведено, указује закључак Комисије за контролу државне помоћи од 9. децембра 2013, којим се покреће поступак накнадне контроле државне помоћи додељене Јат ервејзу 1. августа 2013.
Бета
OPET NESTO PRODAJE!!!!!
potpuno legalno:P
колико знам, компанија је ДАТА арапима на 4 године без и једног динара да иде у државну касу, ко може нека провери, волео бих да нисам у праву