Париз – Гласови против трансатлантског трговинског споразума о коме преговарају Брисел и Вашингтон све су бројнији у Француској уочи избора за Европски парламент 25. маја. Циљ преговора који су отворени у јуну прошле године јесте стварање слободне трговинске зоне између Европске уније и Сједињених Америчких Држава и јединственог тржишта са више од 800 милиона потрошача.
Ово гигантско тржиште представљало би половину светског друштвеног бруто производа и трећину укупне трговинске размене. За заговорнике споразума овако либерализовано тржиште ће подстаћи производњу и отварање нових радних места и повећати привредни развој ЕУ за 0,5 одсто.
Док највиши представници Европске комисије дискретно преговарају са америчким колегама, економисти, политичари и невладине организације упозоравају да би овај споразум могао да промени лице Европе.
Преговара се о укидању увозних такса на границама и квота за увоз са циљем да се олакша размена добара и услуга с обе стране Атлантика. Споразум би требало да омогући и укидање разлика у прописима у области пољопривреде, индустрије, животне средине и успостављању заједничких санитарних, етичких и правних стандарда.
Најспорнији део споразума, који је предвиђен за 2015. годину, јесте отварање тржишта мултинационалним компанијама које неће морати да се повинују националним регулативама. Уколико дође до спора између државе и ових компанија о томе ће одлучивати посебни судови.
„Реч је о томе да се државе и мултинационалне компаније доведу у исту раван”, пише француски недељник „Маријан”. Бивши француски министар финансија, кога анонимно цитира лист, сматра да ће ово ширење тржишта зауставити уједињавање Европе према моделу који подразумева већу социјалну заштиту.
Спорне су и аудиовизуелна област и култура. Несметаном продору америчких медијских гиганата на европско тржиште супротставља се Француска која жели да заштити свој „културни изузетак” (јединствени систем у култури који подразумева субвенције за културу и квоте како би се заштитила национална продукција). САД су тражиле да се из преговора искључи финансијски сектор, како би спречиле продор европских банака на Волстрит, док Француска не жели да се у ЕУ примењује амерички начин исхране (месо са хормонима и генет ски модификована храна). Када је реч о одбрани, Француска процењује да ће конкуренција бити нелојална имајући у виду размере америчке војне индустрије чији је буџет у 2012. био 682 милијарде долара, наспрам 274 милијарде колико су за војску издвајале чланице ЕУ.
„Потребна нам је Европа да бисмо регулисали мондијализацију, у супротном ће мондијализација нас да регулише”, сматра Јаник Жадо, портпарол партије Европа–екологија–зелени, за коју је споразум између САД и ЕУ главна тема кампање за европске изборе. „Реч је о кључним друштвеним питањима у области здравља, исхране, животне средине, права запослених, јавном сектору и недопустиво је да Европљани не могу да се информишу чак ни о мандату који су шефови држава и влада дали Европској комисији да преговара у њихово име.”
За суверенисту Николу Дипон-Ењана принцип ове трансатлантске зоне „још једном открива реалност ове ’уније’, ратне машине у интересу приватних интереса”.
Европски комесар за трговину Карел де Гухт одговара да европски преговарачи „немају шта да крију”.
„Тачно је да су Американци уздржанији када је реч о објављивању докумената и о томе са њима разговарамо”, изјавио је радију „Франс ентер”.
САД, наиме, одбијају захтеве европских земаља да им се проследе документи који се односе на преговоре, плашећи се да ће процурити у јавност. Европски преговарачи су принуђени да их консултују у америчкој амбасади, у посебној просторији под надзором, што је за Дипон-Ењана „колико смешно толико и неприхватљиво”.
Економиста Жан-Мишел Катрпоен сматра да се Америка више него икада поставља као империја која управља преко трговине, технологије и новца, али и идеологије.
„То је смисао транспацифистичких и трансатлантских споразума које је покренула Хилари Клинтон, циљ је циљ да освоји председничке изборе 2016. године”, изјавио је у интервјуу листу „Фигаро”.
За аутора књиге „Шок империја – САД, Кина, Немачка: ко ће владати светском економијом?”, у којој анализира економски рат између ове три силе, Клинтонова од 2010. разрађује стратегију „затварања у контејнер” Кине, али и Русије. Он сматра да Американци никада нису желели да ЕУ постане сила, због чега им одговара да буде сведена на зону слободне трговине.
АМЕРИКА ОСЕЋА СЛАБОСТ И ПОКУШАВА ДА ПОРОБИ РАЗЈЕДИЊЕНУ ЕВРОПУ.НА СРЕЋУ ФРАНЦУЗИ ТО ГЛЕДАЈУ ОТВОРЕНИХ ОЧИЈУ.ДА ЛИ ЋЕ ДРУГЕ ЕВРОПСКЕ ДРЖАВЕ ПРОГЛЕДАТИ?ЗАШТО СЕ ЈЕДНОМ У ЕВРОПИ НЕ ЗАПИТАЈУ ЗАШТО ИХ АМЕРИКА РАЗЈЕДИЊУЈЕ.ЕВРОПА НИЈЕ САМО НЕМАЧКА И ВЕЛИКА БРИТАНИЈА.ЕВРОПА ЈЕ И РУСИЈА И СРБИЈА.АКО БИ ЕВРОПА СХВАТИЛА ДА ЈЕ И РУСИЈА ДЕО КОНТИНЕНТА НЕ БИ МОРАЛА ДА БУДЕ АМЕРИЧКИ ВАЗАЛ.