Економија

Шта највише увозимо а шта извозимо?

Београд — Главни извозни спољнотрговински партнери Србије у првој половину 2012. били су Немачка, Босна и Херцеговина, Италија, Румунија, Русија.

У те државе смо извезли више 2,5 милијарди долара. и у те државе смо извезли више 2,5 милијарди долара. У извозу доминирају житарице и пољопривредни производи, електричне машине и апарати, обојени метали и производи од метала, гвождје и челик и заједно чине више од трећине домаћег извоза (31,3 одсто).

Од почетка јанура до краја јуна текуће године, према подацима Републичког завода за статистику, највише смо увозили из Русије, Немачке, Италије, Кине и Мадјарске укупно нешто више од четири милијарде долара. 

Највише смо увозили енергенте – нафту, нафтне деривате и природни гас, возила, електричне машине и апарате, медицинске и фармацеутске производе. Сви они чине близу трећине српског увоза, тачније 29 одсто. 

Посматрано појединачно у Немачку смо извезли 651,8 милиона долара, у БиХ 520,3 милиона, Италију 509 милиона, Румунију 502,9 милиона и Русију 375,7 милиона долара. 

Из Русије смо увезли 1,12 милијарде долара, Немачке нешто више од милијарду, Италије 872,4 милиона долара, Кина 676,4 милиона и Мадјарска 455,2 милиона долара. Спољнотрговинска робна размена у првом полугодју била је највећа са земљама са којима имамо потписане споразуме о слободној трговини. 
Земље чланице Европске уније чине више од половине укупне размене, а наш други по важности спољнотрговински партнер јесу земље ЦЕФТА споразума, са којима имамо суфицит у размени од 616,2 милиона долара. 

Тај суфицит је углавном резултат извоза пољопривредно прехрамбених производа, гвождја и челика. Посматрано појединачно по земљама, највећи суфицит у размени остварен је са бившим југословенским републикама – Црном Гором, БиХ и Македонијом. Од осталих земаља, у првој половини године, истиче се и суфицит са Румунијом и Словачком. Највећи дефицит је са Русијом због увоза енергената, пре свега, нафте и гаса који чине око 70 процената српског увоза из те државе.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!