Србија

ШТА СЕ KРИЈЕ ИЗА НОВИХ ОВЛАШЋЕЊА: Нема више снимања комуналне милиције!

Скупштина Србије усвојила је Закон о комуналној милицији који омогућава да и општине, а не само градови, могу да планирају њено формирање.

Овај закон је сам по себи скандалозан, јер је омогућено општинама да саме формирају и одређују потребан број комуналних полицајаца. Ово ће неминовно довести до партијског запошљавања, јер ће локални функционери моће да запосле неограничени број комуналних полицајаца, тј. својих партијских другова, пријатеља и кумова.

Овим законом практично је створено плодно тло, за стварање “партијске полиције” која ће служити за обрачун са политичким неистомишљеницима и противницима режима, како на републичком, тако и на локалном нивоу.

Једно од најскандалознијих овлашћења у овом новом закону, јесте могућност да вас комунални милицајци снимају и касније на суду уз помоћ тог снимка докажу вашу кривицу. Ово овлашћење је у тоталној супротности и коси се са кривичним закоником ЧЛ.144 НЕОВЛАШЋЕНО ФОТОГРАФИСАЊЕ И СНИМАЊЕ.

Члан 144

(1) Kо неовлашћено начини фотографски, филмски, видео или други снимак неког лица и тиме осетно задре у његов лични живот или ко такав снимак преда или показује трећем лицу или му на други начин омогући да се са њим упозна,
казниће се новчаном казном или затвором до једне године.

(2) Ако дело из става 1. овог члана учини службено лице у вршењу службе,
казниће се затвором до три године.

У ставу 2 овог закона видимо да се он односи и на службена лица, па је нејасно како је Скупштина Србије могла да изгласа оваква овлашћења која се у потпуности противе законима Србије.

Тајна се крије у томе да се за ово кривично дело не гони по службеној дужности, тј. јавни тужилац или полиција неће гонити извршиоца овог дела, већ то мора учинити оштећени приватном тужбом.

Сада ће се многи запитати , па како грађани могу да снимају полицајце , а полицајци њих не могу ?

Наравно то није исто: Полицајац је јавна личност , која обавља јавну функцију, која по природи није и не сме да буде тајна, те је снимање дозвољено уколико га тиме не спречавате или не реметите у извршењу службене радње.

Kада је реч о грађанима који нису јавне личности и не обављају никакву јавну функцију, јасно је да су они заштићени ЧЛ 144 кривичног законика, те се њихово фотографисање и снимање не сме предузете, без њиховог пристанка.

Творац ових нових овлашћења за комуналне милицајце, се побринуо да грађанима онемогући снимање комуналне милиције, иако то није противзаконито.

Тајна се крије у два нова овлашћења која комунални милицајци до сада нису имали. Једно је овлашћење за издавање “наредбе” ,а друго је овлашћење за “одузимање предмета”.

комунална милиција , пребија народ , репресија
Што зна практично значи да комунални милицајац може да вам изда наређење да угасите телефон или да престанете са снимањем, а може и да вам одузме телефон, а ако одбијете, он може да примени силу против вас.

Све у свему овај нови закон о комуналној милицији је скандалозан у много тога се коси са Законима републике Србије и крши основне слободе грађана.

Антибот.га

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!