Здравље

Шта се крије иза повлачења ранитидина и ранисана?

Pре десетак дана, под чудним околностима, из апотека су повучене поједине серије лекова ранитидина, произведеног у „Хемофарму”, и ранисана, произведеног у лесковачком „Актавису”, са штурим образложењем да је у супстанци за ранитидин пронађена нечистоћа, скраћено НДМА, за коју, како кажу из Европске агенције за лекове, тренутно не постоје подаци о штетности по људски организам.

Истовремено, Агенција за лекове Србије истиче да до сада није евидентиран ниједан случај који би указивао на повећан ризик за здравље пацијената. Ипак, та агенција саветује пацијентима да се, ако примете нежељено дејство лека, јаве директно агенцији. Која су нежељена дејства – није објашњено.

И онда следи нешто чудно. „Хемофарм” добровољно повлачи из употребе све серије ранитидина, како кажу, из предострожности и у циљу заштите јавног здравља. Није речено ни ко је одговоран за чистоћу материјала за ранитидин ни колико ће да кошта добровољно повлачење лека из употребе.

Лекар сам и више година користим ранитидин, а ипак сам се нашао у чуду, јер нисам начисто које знаке треба да запазим да бих посумњао на штетно дејство НДМА. Ако ја не знам, шта је тек остало за лаике?

Прави разлог због којег се ранитидин журно уклања из употребе још није саопштен јавности. Очекујем од Министарства здравља и надлежног министра да разјасне целу ову заврзламу.

Др Мирослав Тодоровић,

Београд

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ja sam koristila Ranitidin povremeno ali sam prestala kad sam procitala da je stetan. Ipak mene interesuje po cijoj licenci se proizvode navedeni lekovi, kada je Srbija obavestena da lek treba da se povuce i da li su i u drugim zemljama povuceni lekovi i kada?

    1. Није потребна ничија лиценца. Ранитидин (генеричко име) је стари и проверен молекул коме је патентна заштита одавно истекла и зато је слободан да га синтетише ко год уме или да га купи као прашак и од тога направи таблете. Основно разлог за повлачење ранитидина је што он обавља посао, а при том је јефтин. Једноставно омета продају новијих и скупљих лекова приближно исте ефикасности.

  2. Ranitidin је на списку основних лекова Светске здравствене организације.
    Изгледа да фармакомафија, дубоко ушанчена у Србији, удара поново. Након обавезне вакцинације вакцинама непознатог састава, следи преузимање домаће фармације, која је већ инсче скоро ликвидирана.
    Под антисрпском владом, у потпуном медијском мраку, силе зла растржу полуписмени и слуђени српски народ. За то време Вођа гради коридоре за потребе странаца и спрема нове лажне изборе за још неколико следећих година срећне владавине опустошеном земљом.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!