После пуштања на слободу седморице посматрача ОЕПС-а које су побуњеници у Славјанску држали као таоце, у Немачкој отворена расправа о шпијунажи Запада под плаштом међународне организације
Дан после пуштања на слободу НАТО официра у цивилу – међу њима четворице немачких војно-обавештајних стручњака у рангу мајора и пуковника – које су у функцији посматрача ОЕБСА заробили проруски сепаратисти 25. априла, а потом држали у Славјанску као таоце, у Немачкој је покренута расправа са кључним питањем: Шта су НАТО-официри, у цивилу, тражили у источној Украјини?
Најоштрију критику упутио је Петер Гаувајлер, „трећи човек” у хијерархији владајућег, демохришћанског блока – уз Меркелову и шефа ЦСУ Хорста Зехофера. У обраћању медијима је рекао да је неприхватљиво да се немачка војска уплиће у украјинске обрачуне, било по налогу НАТО, или на захтев ОЕБСА.„Јасно је да је увлачење немачких НАТО официра у конфликт у интересу револуционарне владе у Кијеву, у чију је легитимност дозвољено сумњати… Али ми није јасно како су надлежни у нашој (немачкој) влади дозволили да се војска неспретно упусти у авантуру сумњиве намене”, рекао је Гаувајлер.
Немачка минстарка одбране Урсула фон дер Лајен појавила се неколико сати касније у информативној емисији „Хојте” Друге немачке телевизије и појаснила учешће војних стручњака у мисији: „Задатак је био да се утврди одбрамбени потенцијал Украјине, али не зарад шпијунирања, већ да би наше дипломате биле информисане какав је однос снага у тој земљи.„
Шеф ослобођеног тима ОЕБСА, односно војних посматрача у цивилу, контра-обавештајни пуковник Аксел Шнајдер рекао је да је срећан да је случај његовог киднаповања решен.
Водећи немачки стручњак за међународно право, универзитетски професор Герд Сајдел индиректно је потврдио у интервјуу за „Берлинер цајтунг” да је узимање талац било у супротности са међународним нормама, али је истовремено нагласио да је мисија војних посматрача у источној Украјини била груба грешка надлежних налогодаваца.
Гаувајлер је, ипак, затражио је да се надлежни суоче са одговорношћу. Запамћен је као први политичар демохришчана који је устао против интервенција Запада у кризним регионима. Он до данас понавља да је бомбардовање Југославије са главним градом Београдом уследило без мандата УН: „То су наши политичари добро знали – стручњаци су упозорили серијом експертиза на правну неодрживост аргументата за напад.„
isto što i u JU,prodane duše da rade za njih
MORA NEMAC STALNO DA KUVA JEBE SVOJU MATER I TRAZI DJAVLA IDUCI PUT RUSI CE IM UZETI CELU NEMACKU FASITI I GOVNA
pa, brali ljubicice, isto ko kod nas 90tih…
Да шпијунирају, шта би друго радили.
TRAZILI SU K…. I DOBICE GA OD KOZAKA !
Pa valjda to naši isto rade po njemačkoj.
Требало је ту специјално обучену групу немачких нато специјалних снага оставити у заробљеништву и сниматих цело време и сазнавати у директном преносу све што знају и не на миран начин него присилом и све снимати.