Крагујевац – Компанија „Фијат аутомобили Србија“ (ФАС) привремено је обуставила производњу у крагујевачкој фабрици аутомобила. У септембру се неће радити најмање пет дана, а радници ће одсуствовати са посла неколико дана и наредног месеца. После гласина да би ово могао бити почетак краја заједничке компаније наше државе и „Фијата”, која је формирана 2008, огласио се и „Фијатов” менаџмент у ФАС-у.
„Узроци овог привременог застоја су екстерног карактера и односе се на дешавања на европском и светском аутомобилском тржишту, која су условљена економским параметрима и самом економском кризом. У савременом пословању, привремено, краткотрајно заустављање производње, један је од уобичајених метода који се успешно примењују у оваквој ситуацији, омогућавајући компанији да убрзо настави са радом” – стоји у корпоративном саопштењу компаније ФАС, која се огласила пошто се на појединим онлајн порталима појавила информације да фабрика у Крагујевцу неће радити 11 дана у септембру.
ФАС у свом саопштењу није навео колико се дана неће радити у овом месецу, а према информацијама из саме фабрике, радници ће и у октобру добити слободне дане. Нико не зна тачно колико, што је у Крагујевцу изазвало доста пометње, имајући у виду да је „Фијатова” фабрика, са око 3.000 запослених, једна од ретких која још увек ради у овом граду.
Затварање фабрике не би донело невоље само Крагујевцу, већ и целокупној српској привреди, у којој је „Фијат” значајан чинилац. Највећи српски извозник прошле године извезао је аутомобиле у вредности од око 1,5 милијарди евра, а у првих седам месеци ове године, извоз је, у односу на исти период 2013, увећан за око десет процената.
Проблем је, међутим, што је пословање ФАС-а Влада Србије током прошле године субвенционисала са око 51 милион евра, а при том је нето зарада износила само 10 милиона. Проста рачуница показује да је наша држава у 2013, у заједничкој компанији са „Фијатом”, сходно свом уделу, зарадила свега око 3,3, а уложила целих 48 милиона евра. Само до маја ове године, држава је на рачун ФАС-а, по разноразним основама, уплатила још две милијарде динара, а какви ће резултати бити, то у овом тренутку нико не може да каже.
„Још петог септембра смо затражили од наше државе, од премијера, да размотри ситуацију у фабрици аутомобила у Крагујевцу”, изјавио је јуче медијима председник синдиката у ФАС-у Зоран Марковић.
Према мишљењу овог синдикалног лидера, до обуставе производње највероватније је дошло због смањеног интересовања купаца за модел 500-Л, чија је серијска производња почела средином 2012.
„Нисмо добили званично обавештење о разлозима због којих се привремено обуставља рад, али претпостављам да се ради о смањењу потражње за овим ‘Фијатовим’ аутомобилом, због чега мора да се редукује и производња”, објаснио је Марковић.
Да ствар буде чуднија, пословично прецизни италијански менаџмент у свом саопштењу није навео ни када би производња „великог фиће”, који је своју премијеру имао на Сајму аутомобила у Женеви 2012, могла бити настављена. Једино што се каже је да ће то бити – ускоро.
„Компанија ‘Фијат аутомобили Србија’, као пожељан послодавац, са снажним осећајем друштвене одговорности, свесна је неопходности одржавања послова за своје запослене, као и сопственог значаја за економију како Крагујевца, тако и целе Србије, па је привремено затварање усмерено управо ка томе да се фабрика и пословање, а самим тим и радна места, људски и материјални ресурси сачувају и ставе у функцију у најскорије време”.
У крагујевачкој фабрици је и до сада неколико пута обустављана производња, али се тачно знало због чега. Најчешће због кашњења у испоруци аутомобилских делова који се праве у Италији. Овога пута, међутим, није јасно шта је у питању, што се види и по терминологији коју користи менаџмент ФАС-а – „привремени застој”, привремено затварање”, „краткотрајно заустављање производње”, а разлози су „екстерног карактера”.
Уговор наше државе са „Фијатом” истиче 31. децембра 2018, после чега свака од страна потписница може да понуди свој део на продају (Влада Србије – 33, „Фијат” – 67 одсто), с тим да право прече куповине задржавају уговорне стране. У том односу су извршена и улагања у крагујевачку фабрику, вредна око 1,3 милијарде евра. У фабрици још није почела производња другог модела, што је, такође, била тема уговора, а наша држава није испунила своју обавезу у вези са изградњом путне и железничке инфраструктуре у Крагујевцу (јужна, северна обилазница, пруга Крагујевац–Лапово), на чему је „Фијат” од почетка инсистирао.
Бране Карталовић, Политика
фото: Бета
GDE VAM JE SADA DINKIĆ ,ON VAS JE S PAJTAŠIO SA FIJATOM , TA BITANGA SE SADA POVUKLA ,NAJELA IZLAGALA NAROD I SADA ĆUTI KO POSLEDNJA FUKARA , MOŽDA ĆE ONAJ PIČKOUSTI DA SMISLI DA GA OPET POSTAVI ZA NEKI KURAC U VLADI . !!!
Ala vaše, za kratko bejaše…LOPURDE…HOŠTAPLERI…!
POTROSILI SUBVENCIJE I PARE PORESKIG OBVEZNIKA SRBIJE I KRAJ
За плату радницима Србија Италијанима плаћа 10 хиљада јевреја а радник заради 3 хиљаде годишње. ЧИСТА ПЉАЧКА БУЏЕТА СРБИЈЕ ОД ВЛАСТОДРЖАЦА.
BRUKA