У рударском басену “Колубара” ноћас је заустављен производни процес због обилних падавина и изливања Колубаре. У хидроелектранама уведене ванредне мере.
У рударском басену “Колубара” ноћас је заустављен производни процес због обилних падавина и изливања реке Колубаре, и неће бити настављен док се време не стабилизује, саопштено је из ЕПСа.
Одвоз угља ка Термоелектрани “Никола Тесла“ неће кренути докле год се реке не повуку у своја корита, али то не представља проблем, јер се због досадашње стабилне, континуиране и прекопланске производње угља, на депонијама термоелектрана налази значајно већа количина угља него што је планирано за овај период.
Због објективне угрожености људи и механизације прекинута је производња угља на коповима и одвоз ка ТЕ “Никола Тесла” у Обреновцу.
Од јуче је уведено двадесетчетворочасовно дежурство у свим организационим деловима површинских копова и непрекидно се прати стање на терену, наводи се у саопштењу.
Поводом ванредне ситуације, директор РБ “Колубара“ Милорад Грчић изјавио је да је у питању елементарна непогода великих размера. РБ “Колубара“ је у стању пуне приправности и ванредног рада већ два дана.
“Данас нам је критично због изливања река. Приоритети су нам заштита и безбедност људи, као и одбрана објеката, механизације и опреме. Најбитније је да су запослени безбедни. Екипе Рударског басена Колубара надљудским напорима се труде да одрже ситуацију стабилном у оваквим околностима”“, рекао је Грчић.
Све реке у окружењу колубарских копова – Колубара, Пештан и Турија, излиле су се из својих корита. Угрожено је становништво локалних месних заједница, а изливом реке Колубаре директно су угрожени колубарски копови.
Вода из Колубаре директно иде ка простору тамнавских копова, ка копу „Велики Црљени“ и „Тамнава-Западно поље“, где су угрожени објекти. Тренутно је највећи проблем што не може да се приђе коповима јер је на снази привремни прекид саобраћаја на Ибарској магистрали.
Уведене ванредне мере у хидроелектранама
На свим хидроелектранама у систему Електропривреде Србије (ЕПС) због невремена и раста дотока на Дрини и Дунаву уведене су ванредне мере и даноноћна дежурства, саопштио је ЕПС.
Хидроелектрана “Ђердап 1” је данас поподне отворила два преливна поља, а на румунској страни отворено је још једно преливно поље тако да се испушта 1.620 кубних метара воде у секунди. У току дана исту количину почеће да прелива и хидроелектрана “Ђердап 2”.
Ти преливи значе нагло повећање водостаја на територији Србије – до бугарске границе, али и истовремено спречавање поплава узводно од “Ђердапа 1”.
На подручју “Дринско-лимских” хидорелектрана забележен се историјски међудоток: на “Зворнику” од чак 1.500 кубика воде у секунди и чини половину укупног дотока на тој хидроелектрани.
Прелива се вода из Дрине и на хидроелктрани “Бајина Башта”, а сви њени агрегати раде максималним капацитетом.
Због високог водостаја заустављене су све електране у оквиру “Елетктромораве”, а вода се прелива и на “Лимским хидроелектранама”.
Вршилац дужности директора ЕПС-а Александар Обрадовић је после обиласка поплављеног подручја у Рударском басену “Колубара” наложио Дирекцији за трговину да буде спремна за увоз електричне енергије, ако буде потребе за тим.
“Систем Електропривреде Србије је стабилан, формирани су кризни штабови и ванредна дежурства, а приоритет су заштита људи и опреме”, рекао је Обрадовић.
С друге стране потпредседница Владе Зорана Михајловћ рекла је да би ЕПС при свакој наредној евентуалној одлуци о увозу струје требало да направи детаљну анализу и обавести о томе Владу Србије.
“Пошто нас је директор Дирекције за трговину електричном енергијом ЕПС-а Драган Влаисављевић обавестио да је то предузеће већ увезло 300 мегават-сати струје, апелујемо да сваки наредни евентуални увоз мора бити добро процењен и поткрепљен детаљним техничким и економским анализама”, рекла је потпредседница Владе Србије.
Бета, Танјуг