Бивши шеф Службе државне безбједности (СДБ) Србије Јовица Станишић и бивши командант Јединице за специјалне операције СДБ-а Франко Симатовић у четвртак су ослобођени су кривице за ратне злочине у Хрватској и БиХ одлуком Међународног кривичног суда за бившу Југославију (ИЦТY).
Предсједавајући судског вијећа, судија Алпхонс Орие, рекао је да Станишић и Симатовић одмах могу бити пуштени на слободу.
Хашки тужитељи су у завршним поднесцима у јануару ове године тражили да их се осуди на казну доживотног затвора.
“Узимајући у обзир тежину злочина који им се стављају на терет, улогу коју је сваки од оптужених играо у њима… Тужитељство предлаже Суду да их, у случају да их прогласи кривима по свим тачкама оптужбе, осуди на казну доживотног затвора”, навели су тужитељи.
Докази изнесени током суђења разоткрили су тајну злочиначке операције СДБ-а по Хрватској и БиХ, казао је тужитељ Дермот Гроом у завршним ријечима.
“Као кључни припадници удруженог злочиначког подухвата Станишић и Симатовић су убијали, депортирали, присилно преселили и прогнали хиљаде несрба током готово пет година с великих подручја Хрватске и БиХ. Били су незамјењиви у успјешној проведби заједничког плана злочиначког подухвата, који је с подручја која су била њихов циљ углавном испразнио несрбе који су тамо живјели 1990. године”, поручили су тужитељи.
Одбрана је, пак, тражила њихово ослобађање, сматрајући да им нису доказани злочини.
Станишићеви адвокати поручили су у завршним ријечима да је контактирањем с водећим људима Србије, Републике Српске и тзв. Републике Српске Крајине Станишић напросто обављао своје дужности, те да није учествовао у злочиначком подухвату.
Пет тачака
Тужитељство терети Станишића и Симатовића да су учествовали у удруженом злочиначком подухвату, којем је циљ био уклањање већине несрба из великих дијелова Хрватске и БиХ од 1991. до 1995. године.
У том подухвату били су, уз двојицу оптужених, бивши југословенски предсједник Слободан Милошевић, те вође босанских и хрватских Срба Ратко Младић, Радован Караџић, Биљана Плавшић, Милан Мартић, Горан Хаџић и Милан Бабић, вођа српских радикала Војислав Шешељ и командант паравојних јединица Жељко Ражнатовић Аркан.
Злочине су, према оптужници, у Хрватској и БиХ починиле јединице СДБ-а, односно јединице и паравојне формације које је створио СДБ или је помогао у њиховом стварању. Међу тим јединицама су и “Црвене беретке”, “Шкорпиони”, “Тигрови” Жељка Ражнатовића Аркана, “Книнџе”, припадници Мартићеве полиције, као и милиција тзв. САО Славоније, Барање и западног Сријема.
Оптужница у пет тачака терети Станишића и Симатовића за злочине против човјечности и повреде ратног права и обичаја, почињене на подручју Хрватске и БиХ прогоном, убиствима, депортацијама и другим нечовјечним дјелима.
Двојица оптужених су, како се наводи у оптужници, помогла да се отвори центар за обуку паравојних јединица у Голубићу код Книна, а касније и други центри за обуку по Хрватској и БиХ.
Према оптужници, они су “руководили финансирањем, обуком, логистичком подршком и другим врстама велике помоћи и подршке специјалним јединицама државне сигурности Републике Србије и другим српским снагама које су учествовале у злочинима у Хрватској и БиХ”.
Проширење оптужнице
Међу злочинима који су почињени на подручју Хрватске над цивилима и заробљеницима оптужница наводи низ убистава почињених током 1991. на подручју Дубице, Церовљана, Баћина, Саборског, Шкабрње, Брушке, Даља и Ердута, те од 1992. до 1995. у БиХ у Бијељини, Зворнику, Босанском Шамцу, Добоју и Санском Мосту.
Накнадним проширењем оптужнице у марту 2006. њих двојицу се додатно терети за ликвидацију шестеро Бошњака из Сребренице које су 1995. починили “Шкорпиони”, а који су своје злодјело забиљежили видеокамером.
Тужитељи су поручили да је један од првих злочина који су починиле паравојне јединице био напад на Ловинац 1991. године, у којем је Симатовић лично учествовао, а потом су услиједили убијање, разарања и напади на друге циљеве у Хрватској од Кијева до Шкрабрње.
Тужитељи сматрају доказаним да је Станишић лично послао “Аркановце” у источну Славонију, гдје су били међу најкрволочнијим починитељима злочина.
Иако је током суђења Тужитељство одустало од оптужби за покољ на Овчари, тужитељи двојицу и даље терете за прогон несрпског становништва с подручја тзв. САО Славоније, Барање и западног Сријема, а што укључује и Вуковар.
Оптужбе против Шешеља
Извођење доказа на суђењу завршено је крајем маја прошле године.
Станишић је, након што је бивши начелник Генералштаба Војске Југославије Момчило Перишић правомоћно ослобођен одговорности за ракетирање Загреба, једини званичник тадашње владајуће србијанске гарнитуре којем се суди за ратне злочине у Хрватској.
Хашко Тужитељство за злочине у Хрватској терети још и вођу српских радикала Војислава Шешеља у оквиру удруженог злочиначког подухвата предвођеног Милошевићем, но он је тада био припадник опозиције.
Његова неправомоћна пресуда бит ће изречена 30. октобра ове године.
Извори: Ал Јазеера и агенције