Србија

„Станишић је ступио у контакт с ЦИА 1991“ и потом је био „поуздани саговорник“ те службе

Бивши шеф Службе државне безбедности Србије Јовица Станишић ступио је 1991. у контакт са америчком Централном обавештајном службом (ЦИА), а 1993. је ЦИА „водио“ до масовних гробница у Босни, рекао је данас пред судом у Хагу његов бранилац Вејн Џордаш.

Током завршне речи на суђењу Станишићу, Џордаш се том тврдњом супротставио оптужби да је Станишић, 1991-95, био учесник у удруженом злочиначком подухвату прогона Хрвата и Муслимана, који је предводио председник Србије Слободан Милошевић.

„Станишић је ступио контакт с ЦИА 1991“ и потом је био „поуздани саговорник“ те службе, рекао је Џордаш.

Да је Станишић био њен „поуздани саговорник“ ЦИА је раније потврдила у писму Станишићевој одбрани.

По свом браниоцу, Станишић је, током рата у БиХ, наставио „интеракцију“ са ЦИА.

Инсајдер се бавио радом безбедносних служби у серијалу „Службена тајна”.
Да је био учесник у злочиначком удружењу, Станишић, како је у судници рекао Џордаш, „не би ЦИА 1993. водио у Босну да нађе масовне гробнице“.

Бета се, после заседања, обратила адвокату Џордашу да додатно објасни ту тврдњу.

Иако је, у имејл поруци, назначио да „се не може сетити тачних речи“ из суднице, Џордаш је потврдио да је „Станишић 1991. ступио у контакт с ЦИА и са њом сарађивао како би помогао да се рат заврши“.

„Та сарадња са ЦИА је обухватала различита питања од помоћи Србији, укључујући и тражење масовних гробница у Босни 1993.“, написао је Џордаш у одговору Бети.

У октобру 2019, Станишића је пред хашким судом „тајним агентом ЦИА“ назвао бивши британски амбасадор у Србији сер Ајвор Робертс и то као сведок Станишићеве одбране.

Робертс је у судници потврдио да у својој књизи о службовању у Београду, 1994-97 написао да је Станишић „тајни агент ЦИА“, додајући да тој тврдњи ваља веровати.

За Станишића је Робертс је тада рекао и да био Милошевићев „застрашујући шеф тајне полиције“.

„Станишић је знао где су тела закопана“, рекао је Робертс, не прецизирајући да ли користи стилску фигуру за тајну у енглеском језику или мисли дословно.

Станишић (70) оптужен је, заједно са оперативцем СДБ Франком Симатовићем Френкијем, за прогон, убиства, депортацију и присилно премештање Хрвата и Муслимана у Хрватској и БиХ, 1991-95.

Тужиоци су у завршној речи тражили да Станишићу и Симатовићу буде изречена доживотна затворска казна, а браниоци да они буду ослобођени.

Суд у Хагу пресуду ће изрећи у догледно време. Поновљено суђење Станишићу и Симатовићу последњи је процес пред хашким судом у којем се утврђује да ли су званичници Србије били одговорни за ратне злочине у Хрватској и БиХ.

Пред Хашким трибуналом и његовим наследником, судским Механизмом, до сада ниједан функционер Србије није проглашен кривим за та злодела.

После првог суђења, Хашки трибунал је Станишића и Симатовића, у мају 2013, ослободио кривице.

Тужиоци су уложили жалбу, а апелационо веће Трибунала је у децембру 2015. поништило првостепену пресуду и наложило ново суђење.

Поновљени процес је почео 13. јуна 2017.

Првооптужени Станишић није присуствовао поновљеном процесу у Хагу зато што је, одлуком суда, у лето 2017. пуштен на привремену слободу у Србију због болести.

Станишића и Симатовића ухапсиле су власти Србије после атентата на премијера Зорана Ђинђића у марту 2003, а у Хаг су пребачени у мају те године.

Обојица су у првом појављивању пред судом изјавила да нису криви. У наредним годинама, током првог и поновољеног процеса, Станишић и Симатовић су дуге периоде времена проводили на привременој слободи у Србији.

Извор: Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!