Председница Владе Србије, Ана Брнабић, већ данима је главна тема бројних независних медијских портала и новинарских удружења. Узрок такве популарности премијерке је њена изјава од пре два дана, када је у Парламенту Европске уније у Бриселу рекла да у Србији постоји истраживачко новинарство, али не и објективни новинари.
Брнабић критиковала новинаре у Бриселу
Новинарска удружења осудила су изјаву, а да је стање у српским медијима алармантно, упозорило је и Европско удружење новинара. Европска федерација новинара је одлучила да због угрожених медијских слобода у Србију пошаље међународну мисију и позвала Савет Европе и ОЕБС да наставе притисак на Александра Вучића и Владу Србије, преноси НУНС.
Да би већини српских медија више објективности добро дошло, став је новинарских удружења, опозиције и с времена на време међународне заједнице. Да сличан став дели и премијерка Брнабић, јавност је сазнала приликом њене посете Бриселу, када је европским парламентарцима објаснила како она види стање у српским медијима.
– Не видим да нема истраживачког новинарства у Србији. Односно, сада има недостатка истраживачког новинарства, али не зато што то гуши влада, већ га нема, јер нема објективног новинарства у Србији, односно јако је мало објективних новинара. Видимо пре да има неких који су веома наклоњени Влади, односно медија који су јако против Владе – рекла је премијерка Брнабић.
И док новинарска удружења за медијски мрак криве власт, Брнабић тврди да притиска власти на медије нема и објашњава да су новинари необјективни, јер су искључиво или за власт или против власти.
Откривање „афере Вулин“ разјарило власт
– Премијерка не разуме да је суштина новинарства управо слобода да се власт критикује – рекао је уредник листа Недељник Вељко Лалић.
– То јесте један наставак политике и све више те реторике која долази од Вучића, дакле то су поновљене речи, није сад она ништа ново измислила. Она је пропустила неколико добрих шанси, ту аферу са Вулином и разне друге афере, није показала да се не слаже са тим – додаје Лалић.
„Афера Вулин“ или „афера тетка“ настала је по објављивању текста Мреже за истраживање криминала и корупције, у коме се открива да је министар Александар Вулин купио стан од 200.000 евра новцем који је наводно добио од тетке из Канаде. И то је само једна у низу афера које су новинари „Крика“ обелоданили.
Почетком јула, новинарки редакције Крика је обијен стан. И док струка упозорава да је реч о застрашивању, званична истрага је и даље у току и без резултата. Сличан статус имају и други истражни поступци у бројним другим случајевима претњи и насиља над новинарима. Убиства Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића и даље су неразјашњена.
Ако се јавност не пробуди…
Председник НУНС-а Славиша Лекић, коментаришући долазак међународне комисије, каже да жели да верује „да је наша мала-велика победа само први корак и подстрек за оне који нису новинари“.
– Притисак са стране је добродошао, али без отварања очију овдашње јавности, на првом месту интелектуалаца који ће проговорити ауторитетом струке, свака акција на побољшању медијске сцене у Србији је осуђена на пропаст – каже Лекић и додаје:
. Чињеница да је добар део светских медија али и међународних еснафских организација регистровао медијски мрак у Србији очито је додатно разјарила овдашње хајкаче на медије и новинаре који не деле мишљење власти о режиму који хара Србијом. Паушалне оцене, неистинити осврти, дисквалификације и вређања којима прибегавају многи актери јавне сцене, од Љиљане Смајловић, преко Горана Весића, до премијерке Ане Брнабић, говоре да акције Групе за слободне медије дају резултате.
Вестионлине