Безбедност

СТАРТ-2. Годишњица сахрањеног споразума

04.01.2013. –

Трећег јануара се навршава 20 година од потписивања најнесрећнијег совјетско-америчког споразума о атомском оружју – СТАРТ-2. Председници Борис Јељцин и Џорџ Буш старији су потписали Спразум о смањењу и ограничењу стратешког офанзивног оружја у Москви 1993. године. Тај споразум је предвиђао смањење бојевих глава Москве и Вашингтона до 3-3,5 хиљаде, и ликвидацију главног инструмента којим се може нанети упозоравајући ударац.

СТАРТ-2 је могао веома озбиљно да промени читав ток процеса контроле атомског наоружања и разоружања. Али на његову ратификацију су потрошене године. Само је руској Думи било потребно 7 година. Он је био ратификован, али због несугласица око система ПРО САД није ступио на снагу. 2002, када су САД званично напустиле Споразум 1972. године, Москва је коначно одустала од СТАРТ-2.

Али руски стручњаци говоре да је чак и у том облику СТАРТ-2 био користан. Он је омогућио да се настави дијалог и да изађу на видело ставови страна, говори заменик директора руског Института САД и Канаде Павел Золотарјов:

– Споразум СТАРТ-2 је сахрањен одлуком САД о напуштању Споразума о противракетној одбрани из 1972. године. Затим смо добили Споразум о смањењу стратешког офанзивног оружја. Најкраћи споразум за читаву историју руско-америчких односа. Најважније је да је после свега потписан СТАРТ-3, који је на снази и данас. Вероватно је логично рећи да је разрада Споразума СТАРТ-2 у основи онога што имамо данас.

Одустајање од СТАРТ-2, истина, није значило да се одустало и од контроле наоружања. Знамо да су после СТАРТ-2 потписана још два споразума. Московски споразум о смањењу стратешког офанзивног оружја 2002. године и СТАРТ-3 2010, већ у време Медведева и Обаме.

Америчка противракетна одбрана у Европои прети да уништи преговоре о контроли нуклеарног оружја и разоружања. Руски аналитичари сматрају да не треба очекивати никакве нове билатералне руско-америчке споразуме о контроли атомског оружја. САД дају до знања да су Вашингтон и Москва могле да потпишу бар један такав споразум. Али Русија нема такву жељу, говори стручњак за наоружање руског МГИМО Михаил Троицки:

– Сада можемо чути званични руски став да ће СТАРТ-3 вероватно бити последњи билатерални споразум о контроли стратешког нуклеарног наоружања. Следећи споразум Русија види са више потписница. Има се у виду то да је непоходно укључити у процес и савезнике САД у НАТО – Француску и Британију. Постоји још и Кина, која практично ништа не говори о својој атомској стратегији и количини стратешког оружја.

У руским медијима су се већ појавиле информације да је Москва спремна да одговори на нови систем ПРО САД у Европи и да ради на новим моделима атомских носача.

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!