СТЕЧАЈ за власнике појединих предузећа представља добар посао. Они наменски униште једну фирму, али све што у њој ваља претходно пребаце у другу, такође у свом власништву. А све како би избегли плаћање обавеза.
Најчешће ово функционише по следећем принципу: власник презадужи једно предузеће, а, како не може да намири дугове, из фирме извуче машине, опрему, возила… Имовину пребаци на своје друго предузеће или на фирму у власништву повезаног лица, а прво предузеће, са свим дуговима, препусти стечају.
– Око 95 одсто предузећа оде у стечај због реалних разлога – каже, за „Новости“, Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије.
– Сви облици злоупотребе стечаја, како би се избегло плаћање обавеза, по правилу су везани за оснивање фирми повезних лица.
Рајић објашњава да је чест пример оснивање четири, пет повезаних фирми, од којих само једна заиста ради, а преостале имају по једног или ниједног запосленог.
– Само једна фирма обавља конкретан посао у који су ушле све заједно, и сва потраживања и дуговања се воде на њу – наводи Рајић.
АКТИВНИ ПОСТУПЦИ У СРБИЈИ је тренутно у стечају 2.507 предузећа. Такозвана ликвидациона вредност имовине код 2.150 фирми је 309,5 милијарди динара. Стечај представља крајње решење коме прибегавају и дужници и повериоци. Дужник, јер му се у највећем броју случајева гаси фирма, а поверилац, јер никада не може да се намири у пуном износу.
– Како новац пристиже, ова фирма све пребацује на преостале три.
У једном тренутку, када више не може да намирује обавезе, прва фирма иде у блокаду, па у стечај, а власник је у међувремену из ње извукао све што је могао.
– Овакви случајеви бележе се у поступцима јавних набавки, код такозваних ташна-машна фирми, где су се појављивала фиктивна предузећа која брзо оду у стечај, а средства и новац се претходно брзо извуку у друге фирме – каже Рајић.
И кроз приватизацију је било примера да неко купи предузеће, задужи га на име разних послова и кредита, новац и опрему пребаци у своју другу фирму, а задужену отера у стечај. Поједини су једино из тог разлога и улазили у цео поступак куповине предузећа.
Новости