Министар без портфеља задужен за ванредне ситуације Велимир Илић изјавио је данас да је укупна штета од елементарних непогода у овој години била 1,7 милијарди евра.
Илић је у јутарњем програму ТВ Пинк рекао да је обишао читаво подручје Мајданпека и Доњег Милановца, где су узрок хаварије ледене кише и снег које су оштетиле и обориле дрвеће. Министар је указао да се последњих двадесетак година нису одржавали далеководи и велики електрични водови, нити се секла шума, која не сме да буде у коридору далековода, јер „Србијашуме“, ни „Национални парк Ђердап“ нису радили те послове и да се годинама није улагало ни у противпожарне путеве.
Министар је рекао да је ових дана посетио Ивањички крај и Голију, где је, према његовим речима, слична ситуација, која би, такодје, ради потпуне безбедности, морала да се доведе у ред, али да је потребно обавити сечу шума и да у Голијском крају и Таре има људи који се нуде да помогну. Илић је истакао да је свакодневно боравио и на Текијама, где су у току радови на Грабовици, Каменици и Бољетини код Мајданпека, где су изненада само на подручју те две општине и једном делу према Књажевцу и Зајечару у брдском подручју Мироч планине и Националног парка Ђердап, пали ледена киша и снег.
Министар је указао да не би било хаварије на Текијама да су пре 25 година, када је урађен пројекат, биле саграђене три заштитне бране да задрже бујичне воде. Илић је рекао да су већ укључени национални паркови и Национални парк Ђердап како би се направиле бране за бујичне воде и да су на подручју Крупња нађена решења да се заштите Столице. Илић је упозорио и да тону 53 куће на Умци и да би 20 породица требало да се хитно иселе и да је грађевинска инспекција наложила да се одмах евакуишу.
Он је указао да је била и поплава у Лучанима, да је било зачепљења испод моста у Бродареву и да је синоћ посетио место Винча и најавио да предстоји друга фаза радова, јер има много мостова који нису изграђени, као, на пример, на Јадру и да има много клизишта.
Танјуг
Šta reći osim jedne stvari kako se veštački izazivaju poplave
Organizovane države preduzimaju mnoge mere da se ovakve štete spreče i smanje, a svedoci smo da je Srbija na ovom polju dosta ne aktivna.