Београд-Суша је умањила пољопривредну производњу за око 20 одсто у односу на просечан годишњи род, а за 30 одсто у односу на прошлу рекордну годину, тако да је изгубљена вредност више од милијарду долара, рекао је стручњак за пољопривреду Милан Простран.
Простран је за агенцију Бета рекао да овогодишњу штету због високих температура треба упоређивати са годинама са просечним родом јер је то правилније него је поредити са рекордним као што је прошла година.
„Вредност просечне годишње производње у пољопривреди у Србији је пет-шест милијарди долара“, рекао је Простран.
Додао је да до краја сезоне стање може да се поправи али и да се погорша, и да ће киша која је у суботу захватила значајан део земље помоћи да се биљке мало опораве.
„Високе температуре су највише уништиле кукуруз који чини 20-25 одсто укупне пољопривредне производње и засејан је на 1,1 милион хектара“, рекао је Простран.
Он је истакао да због климатских промена и немогућности државе да финансира наводњавање на већим површинама решење за одрживу пољопривреду треба тражити у јесењој сетви на двоструко већој површини од до сада просечне, од око 500.000-600.000 хектара.
„За две недеље почиње рок за јесењу сетву па треба засејати све што може да поднесе ниске зимске температуре, пшеницу, овас, јечам, раж и уљану репицу“, рекао је Простран.
Додао је да и пролећну сетву треба започети месец дана раније како би се избегле високе темпертауре и суше.
РТС/Бета