НОВИ талас од око 7.000 избеглица са Блиског истока, из Грчке, преко Македоније, “балканском рутом”, почео је од јуче да улази у Србију.
У понедељак су из Ђевђелије, према Табановцу, “Македонске железнице” укључиле и специјалне композиције возова. Само до поднева је возовима отпремљено више од 2.000 избеглица ка нашој земљи.
Проблем поново настаје јер дневни капацитети за организован превоз миграната до границе са Србијом, возовима и аутобусима, досежу до 2.000 људи. Ако Грчка за један дан пропусти 5.000 миграната, за 3.000 људи неће бити места, што рађа опасност од избијања нове кризе.
Истовремено, премијер Александар Вучић говорио је на Стратешком форуму на Бледу о томе да је Србија спремна да прихвати један број избеглица док се не смири ситуација у ратом угроженим подручјима, ако ЕУ одреди квоте за сваку земљу чланицу.
– Србија ће прихватити један број миграната; по овоме смо више Европљани од неких других – написао је премијер у паузи скупа на свом “Твитер” профилу. – Ми не подижемо ограде. Србија је прва земља која региструје мигранте. Имамо прихватне центре и пружамо медицинску помоћ и храну.
ЧЕКА СЕ ПОМОЋ
Министри унутрашњих послова земаља чланица Уније 14. септембра одржаће састанак на коме треба да заузму јединствен став поводом избегличке кризе. Очекује се да ће том приликом Србији бити одобрена помоћ од милијарду евра.
Тако ће нови транзициони прихватни центар за избеглице у наредних месец и по бити отворен и у Суботици. Центар ће моћи да прими до 200 особа, најавио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин. Он је додао да ће центар бити привременог карактера и поновио да Србија не прави трајне смештајне капацитете:
– Ово није криза коју смо ми изабрали и ови људи нису изабрали Србију да би остали у њој. Ми ћемо се тако и понашати, као што се и сада понашамо – хумано, у складу на највишим стандардима, али без обавезе да ове људе прихватимо трајно, а посебно без намере да их терамо да остану тамо где они не желе да остану.
Нови објекат се налази на периферији Суботице и у власништву је града, а трошкове адаптације сносиће немачки донатор (АСБ).
За то време, наш северни сусед, Мађарска, три дана пре рока завршила је подизање бодљикаве жице дуж 175 километара државне међе, која би требало да спречи илегалан улазак избеглица. Ограда ће бити ојачана дрвеном баријером, високом четири метра. Мађарска најављује и да ће између бодљикаве жице и те палисаде, коју планира да подигне до 30. новембра, патролирати и војска и полиција.
“ШЕНГЕН” ДОВЕДЕН У ПИТАЊЕ
Немачка канцеларка Ангела Меркел најавила је за 24. септембар пакет мера о регулисању питања избеглица. Она је појаснила да ће се убрзати азилантски поступак, отворити више прихватних центара и дефинисати ко има, а ко нема перспективу останка: – Људи се морају брзо вратити у своје земље порекла. Ако се Европа не сложи око праведне рсподеле избеглица, онда ће шенгенска зона бити доведена у питање.
Избегличка криза је јуче добила и нову димензију са 50 километара дугачком колоном аутомобила који су стајали заглављени у Мађарској, на ауто-путу према граници са Аустријом. Као да “шенген” више не постоји, аустријске власти су на источним границама драстично пооштриле контролу возила у којима би могле да се крију прокријумчарене избеглице. у поподневним сатима је воз који је кренуо из Мађарске за Минхен, са групом од око 400 избеглица, заустављен на граници са Аустријом.
Након недавне трагедије у којој је 71 избеглица изгубила живот у камиону кријумчара, Аустрија је увела контроле камиона на границама на истоку земље. Црвени крст Аустрије је на једном од прелаза започео припреме за масовни долазак имиграната. Полиција очекује прелазак 7.000 људи, који су пре завршетка зида Мађарске ка Србији, ушли на мађарску територију и крећу се ка Аустрији. У том контексту, лидер Слободарске партије Аустрије Хајнц Кристијан Штрахе тражио је подизање зида и на аустријској граници.
У протекла три дана мађарска полиција је ухватила 8.792 мигранта који су покушали да уђу у ову земљу преко Србије Према ставу Будимпеште, Немачка је последњих дана демонстрирала попустљивији став према илегалним имигрантима који стижу из Сирије, што је “повећало наде” избеглица.
Новости