Поплавни талас из централне Европе, који је јутрос Дунавом стигао у Србију, не представља опасност за Београд, саопштило је предузеће “Београдводе”.
Водостај Дунава у Београду је 424 сантиметра, а у претходна 24 сата порастао је за пет, навели су у том предузећу, а пренео Беоинфо.
Према прогнозама, у наредних пет дана очекује се раст нивоа обеју река за још пола метра, а достизање границе редовне одбране од поплава најављено је за наредну недељу, када ће врх поплавног таласа стићи у Београд.
То предузеће будно прати кретање водостаја на београдским рекама и предузима све мере предострожности, а захваљујући редовном одржавању, бризи о насипима и свим уоченим критичним тачкама одбране од поплава, као и свакодневном ангажовању људства и механизације на санирању и превенцији проблема у претходним годинама, данас Београд не мора да страхује пред воденим налетима.
Најугроженије таЧке уочене у поплавама 2006. године биле су Ада Циганлија, Кула Небојша и Земунски кеј, а данас су, поручују у “Београдводама” добро заштићене од поплава.
АУСТРИЈА: ДОСТИГНУТ ВРХУНАЦ ПОПЛАВНОГ ТАЛАСА
Широм Аустрије, где је поподне, како се оцењује, достигнут врх поплавног таласа, а ситуација и даље критична, више хиљада људи учествује у акцијама спречавања преливања река на стамбене зоне или уклањању последица поплава у западним покрајинама. Најтеже стање забележено је на Дунаву у Грајну и Кремсу, а даље источно код Корнојбурга, Дунав је у даљем расту.
У покрајини Доња Аустрија, 199 ватрогасних јединица са 3.200 људи борило се са поплавама. Они заједно са осам јединица службе за помоћ код елементарних непогода покушавају да спрече попуштање бране за заштиту од поплаве код Тајса у близини Кремса.
Само на овој брани ангажовано је 300 ватрогасаца.
Земљана брана је потпуно наводњена, рекао је Франц Респергер из покрајинске ватрогасне команде.
Танјуг