БЕОГРАД – Сточарство у Србији налази се на најнижим гранама до сада, а у тој области се бележи пад од 1,5 до три одсто на годишњем нивоу, речено је данас на петој Националној конференцији о агробизнису.
Стручњаци су истакли да је неопходно што пре зауставити пад у сточарској производњи и осипање сточног фонда, али и додали да ствари „не треба ломити преко колена” и да ће за то бити потребне године.
Државни секретар Министарства пољопривреде Маја Тимотијевић казала је да се у сточарству од 90-е године прошлог века бележи пад од 1,5 одсто годишње, као и да је број и квалитет грла дошао на најнижу тачку.
У Србији имамо просечно 0,35 условних грла по хектару, док у је у Европи тај просек једно условно грло по хектару, рекла је Тимотијевић на скупу у Привредној комори Србије (ПКС).
Она је нагласила да је сточарство замајац пољопривреде, и напоменула да ће аграрни буџет за наредну годину бити на отприлике истом нивоу као у 2013, али да ће средства бити другачије расподељена, и то у корист сточарства.
Треба што пре донети и Стратегију развоја пољопривреде, јер је сточарство грана која не трпи неизвесност, навела је Тимотијевић.
Директорка департмана за сточарство Пољопривредног факултета у Новом Саду Снежана Тривуновић рекла је да је неопходно унапредити расни састав неких врста, јачати домаћу генетику, повећати бројно стање стоке свих врста, као и број грла под контролом продуктивности (уматичена грла са педигреом).
Што се тиче пласмана на страна тржишта, треба подићи конкурентност домаћих произвођача, усагласити се са регулативом ЕУ и обезбедити потребне сертификате и квалитет производа, навела је Тривуновић.
Саветник председника ПКС Војислав Станковић рекао је да је удео сточарства у пољопривредној производњи у 2013. спао на 28,6 одсто, указујући да он у” добро структурисаним” пољопривредама износи 50 одсто.
Према његовим речима, стопа пада у сточарству износи од два до три одсто годишње, а за обнову основног стада какво смо имали 80-их треба нам минимум 10 година.
Станковић је рекао и да немамо висе времена за усвајање стратегије, већ треба хитно израдити програме за развој појединих сегмената сточарства.
Председник Удружења одгајивача оваца и коза „Бикара” Владимир Канкараш тврди да није све тако црно као што изгледа, да Удружење ради на унапређењу производње, илуструјући то увозом 700 коза из Француске.
Од 2016. године тражићемо и престанак откупа грла која нису у систему контроле квалитета, казао је Канкараш на конференцији коју је организовало удружење новинара за пољопривреду „Агропрес” и Агробизнис магазин уз подршку ПКС.
поред оволике стоке?
Па, лично мислим … кад државу воде они којима би назив "стока" био увреда за стоку.
Па нормално кад увозимо месо траумираних и набиjeних животињa из других земаљa a наши сточари не могу ни сира да продаjy a камоли краву… и то за наjнижу цену
Ista Jasna…