Економија

Сточарство у Србији пало на најниже гране

БЕОГРАД – Сточарство у Србији налази се на најнижим гранама до сада, а у тој области се бележи пад од 1,5 до три одсто на годишњем нивоу, речено је данас на петој Националној конференцији о агробизнису.

Стручњаци су истакли да је неопходно што пре зауставити пад у сточарској производњи и осипање сточног фонда, али и додали да ствари „не треба ломити преко колена” и да ће за то бити потребне године.

Државни секретар Министарства пољопривреде Маја Тимотијевић казала је да се у сточарству од 90-е године прошлог века бележи пад од 1,5 одсто годишње, као и да је број и квалитет грла дошао на најнижу тачку.

У Србији имамо просечно 0,35 условних грла по хектару, док у је у Европи тај просек једно условно грло по хектару, рекла је Тимотијевић на скупу у Привредној комори Србије (ПКС).

Она је нагласила да је сточарство замајац пољопривреде, и напоменула да ће аграрни буџет за наредну годину бити на отприлике истом нивоу као у 2013, али да ће средства бити другачије расподељена, и то у корист сточарства.

Треба што пре донети и Стратегију развоја пољопривреде, јер је сточарство грана која не трпи неизвесност, навела је Тимотијевић.

Директорка департмана за сточарство Пољопривредног факултета у Новом Саду Снежана Тривуновић рекла је да је неопходно унапредити расни састав неких врста, јачати домаћу генетику, повећати бројно стање стоке свих врста, као и број грла под контролом продуктивности (уматичена грла са педигреом).

Што се тиче пласмана на страна тржишта, треба подићи конкурентност домаћих произвођача, усагласити се са регулативом ЕУ и обезбедити потребне сертификате и квалитет производа, навела је Тривуновић.

Саветник председника ПКС Војислав Станковић рекао је да је удео сточарства у пољопривредној производњи у 2013. спао на 28,6 одсто, указујући да он у” добро структурисаним” пољопривредама износи 50 одсто.

Према његовим речима, стопа пада у сточарству износи од два до три одсто годишње, а за обнову основног стада какво смо имали 80-их треба нам минимум 10 година.

Станковић је рекао и да немамо висе времена за усвајање стратегије, већ треба хитно израдити програме за развој појединих сегмената сточарства.

Председник Удружења одгајивача оваца и коза „Бикара” Владимир Канкараш тврди да није све тако црно као што изгледа, да Удружење ради на унапређењу производње, илуструјући то увозом 700 коза из Француске.

Од 2016. године тражићемо и престанак откупа грла која нису у систему контроле квалитета, казао је Канкараш на конференцији коју је организовало удружење новинара за пољопривреду „Агропрес” и Агробизнис магазин уз подршку ПКС.

 
Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Па нормално кад увозимо месо траумираних и набиjeних животињa из других земаљa a наши сточари не могу ни сира да продаjy a камоли краву… и то за наjнижу цену

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!