НАТО мора бити пспреман да делује у новој реалности која укључује значајне нуклеарнепотенцијале Русије поред њених европских граница – упозорио је Јенс Столтенберг у Минхену.
У говору пред учесницима Минхенског безбедносног форумагенерални секретар алијансе је – као да Споразум о ракетама средњег и малог домета није разорио Доналд Трамп – објавио да НАТО даје Москви пола године да се „врати поштовању споразума“.
У наставку је рекао: „Иако желимо да избегнемо нову трку у наоружању, не смемо чекати истек тог рока. не смемо бити наивни. морамо се спремати за свет без споразума о нуклеарном наоружању и са великим бројем руских ракета у Европи“.
Столтенберг је у Минхену указао и на „даљи пораст војне моћи Кине“, али је Русију држао у првом плану.
Готово у исто време је америчка конгресменка са хаваја Тулси Хабард изјавила да ће Конгресу САД понудити текст закона којим се Трампу забрањује да изведе САД из Споразума о ракетања средњег и малог домета.
Оценила је да напуштање тог споразума, који су САД и СССР закључили 1987-ме, повећава опасност избијања нуклеарног рата и распирује хладни рат-2.
Навела је и да ће неизбежно – ако све буде како Трамп жели- почети нова трка у наоружању.
Открила је да ће нацрт закона који ће поднети Конгресу САД садржавати – уз остало – забрану председнику САД да на иступање из споразума потгроши и један једини долар.
Тулси Хабард
Она је објавила да сиријског председника Башара Асада и његову земљу не сматра непријатељима САД.
У Москви, међутим, процењују да Хабард нема практично никакве шансе да блокира излазак САД из споразума.
Побуна је и са друге стране Атлантика.
Познати немачки генерал Харалд Кујат – који је био на челу војног комитета НАТО – америчко иступање из споразума о ракетама средњег домета назвао је „издајом безбедности европских савезника САД“.
Факти
Pre bi ti ja reko da ostavis tu Rusiju na miru i pocni da se izvinjavas za haos po svetu