Стотине хиљада Вијетнамаца изашло је данас на улице Ханоја да одају последњу почаст легендарном ратном хероју генералу Во Нгујен Ђапу, који ће бити сахрањен данас после дводневних погребних церемонија.
Војни камион на коме се налази ковчег обавијен националном заставом прошао је у погребној поворци кроз вијетнамску престоницу до аеродрома на путу дугом 40 километара дуж кога су хиљаде људи плачући и молећи се поздравило вољеног генерала.
Ђап је преминуо 4. октобра, у 103. огидини, а у земљи је важио за другу најомиљенију особу после оснивача Вијетнамске комунистичке партије Хо Ши Мина. Влада у Ханоју одлучила је да га сахрани уз све државне почасти истичући га као комунистичког хероја.
Његово тело биће касније данас авионом превезено да се сахрани у његовој родној провинцији Кванг Бинх у централном Вијетнаму. Ту ће бити сахрањен по сопственој жељи а не на гробљу у Ханоју где се традиционалну сахрањују високи вијетнамски званичници.
„Ђап је генерал народа и његово име остаће заувек утиснуто у историји нације“, рекао је генерални секретар Вијетнамске комунистичке партије Нгујен Пу Тронг.
Светски медији су оценили да је генерал Во Нгујен Ђап био последњи из старе гарде револуционара, један од највећих војних стратега 20. века који је слабо наоружане Вијетнамце повео у победе, прво против Француза, а затим и против Американаца.
Познат као „Црвени Наполеон“, Ђап је 1954. године командовао герилским одредима који су носили сандале направљене од аутомобилских гума и вукли артиљерију део по део преко планина како би окружили и уништили француску војску код Дијен Бијен Фуа. Победа, која је била мало вероватна, а која се и даље изучава у војним школама, довела је до независности Вијетнама и убрзала слом колонијализма у Индокини и шире. Ђап је потом 1975. године поразио јужновијетнамску владу коју су подржавале САД, ујединивши тако земљу која је до тада била подељена на комунистички Северни Вијетнам и Јужни вијетнам.
Остаће упамћен и по томе што је редовно прихватао тешке губитке у борби како би остварио своје циљеве.
„Ниједан други рат за ослобођење није био тако жесток нити је изазвао толико жртава као овај рат“, рекао је Ђап 2005. године у једном од последњих интервјуа за стране медије поводом 30. годишњице пада бившег јужновијетнамског главног града, Сајгона.
„Али ми смо се и даље борили, јер за Вијетнам ништа није било драгоценије од независности и слободе“, рекао је Ђап тада, понављајући чувени цитат Хо Ши Мина.
Бета
фото: Бета/АП