Друштво

Страх нам и душу узео

Језив снимак на друштвеним мрежама на ком насилник сексуално узнемирава 15-годишњу девојчицу док путници трамваја мирно седе обишао је регион и изазвао огорчење јавности. Истовремено, наметнуо је питање када је и где нестала саосећајност у Србији и због чега људи не реагују када је некоме неопходна помоћ.

„Чувајмо се од нељуди, али се још више чувајмо да и ми не постанемо нељуди“, подучавао је покојни патријарх српски Павле, а социолог Ратко Божовић поручује да свако ко не реагује постаје саучесник у насиљу као стилу живљења.

Трауме због мафије и медија

Слично је било када је бивши партнер Лидију Миладиновић насред улице у Алексинцу ударао по лицу и шутирао уз повике „убићу те“! Гости оближње кафане нису ни помислили да притрче и помогну. Пред двадесетак људи надомак Лесковца прошле године је човек крвнички тукао младића пуних десет минута док су се пролазници понашали као да се ништа не дешава, а жена код пијаце је три сата лежала без свести и нико није чак ни позвао Хитну помоћ.

Хероји у запећку

Миливојевић каже да медији, нажалост, ретко пишу о нечијој хуманости, на пример, како је неко скочио у реку, спасао туђ живот и добио признање.

– Позитивне вести су постале досадне. Негативне привлаче пажњу, па се медији труде да имају што више лоших догађања. Такве информације се временом људима таложе у свести, градећи страх – појашњава Миливојевић.
Нестала је солидарност међу људима, а за то су криве 90-те године прошлог века, тумачи за „Вести“ психотерапеут др Зоран Миливојевић. Он указује да је насиље завладало у то време када се велика држава распала.

– Тада су мафијашки и политички кланови утерали нацији страх у кости. Људи су почели да мењају представу о спољном свету и да се окрећу породици и блиском окружењу, осећајући се сигурно само ту. Све изван тог видокруга доживљавали су као непријатељски терен. Ту трауму су поткрепили медији свакодневним бомбардовањем нације црном хроником, страдањима и убиствима – појашњава Миливојевић.

Свако гледа себе

Према његовим речима, у том страху људи почињу да гледају себе и свој живот, избегавајући чак и да се нађу очи у очи с непознатима, сумњајући да би могли да их на неки начин искористе, или да им науде.

Поводом случаја насилника који је напао девојчицу у трамвају, Миливојевић каже да с њим очито нешто није у реду, јер прича сам са собом.

Комшије глуве, неме и слепе

Марију Феризовић је у Калуђерици језиво злостављао невенчани супруг Ахмет Маринковић, секао је жилетом и жигосао жарачем. Много је оних који су се запитали на друштвеним мрежама где су биле комшије.

– Ако чују вриску из суседног стана, људи не само да не прискоче у помоћ, већ и не обавесте полицију. Страхују да би могли да доживе неку непријатност и да им рецимо напасник потом пробуши гуме на ауту, или уради нешто горе – указује др Зоран Миливојевић.

– Види се да су у возилу углавном старије жене, уплашене да не постану следеће жртве. Да су се затекли мушкарци, били би за осуду што нису ни покушали да одбране девојчицу. Али, ова сцена из градског превоза представља доказ да се људи генерално плаше да се умешају у таквим ситуацијама, јер можда напасник потегне нож или друго оружје. У неколико случајева показало се да онај ко хоће да помогне и сам постане жртва – каже Миливојевић.

Тако је, истиче он, солидарност настрадала, а неписано правило постала реченица „шта ако и мени нешто уради напасник, па ћу и ја да настрадам“.

Благе казне охрабрују насиље

– Насилници попут сексуалног напасника из трамваја су услед благих казни и нереаговања околине схватили да могу да раде шта желе – поручио је на Игор Јурић, отац Тијане која је 2014. силована и свирепо убијена у 15. години живота.

Он је указао да је српско друштво у великом проблему, али да већина грађана тога није свесна. Он је цитирао новинара Слободана Јовановића: „Надам се да ће ово прочитати и људи из трамваја и сви који не реагују када су сведоци злостављања немоћног детета, жене, било кога… Јер ситуација се окрене за тили час, одједном жртва постајеш ти.“

Психопата с Твитера

Одсуство емпатије нарочито је видљиво на друштвеним мрежама, иако се крије иза црног хумора. Тако је неко пустио лажну вест да је певач Дарко Лазић после саобраћајне несреће, подлегао повредама.

Осим тога, на Твитеру је неко отворио налог „Покојна Триванка“ после изненадне смрти главног уредника портала НОИЗЗ Бориса Тривана који је славу на тој мрежи стекао с псеудонимом Покојна Милева. Анонимном творцу налога „Покојна Триванка“ низ корисника ове друштвене мреже поручио је да је психопата.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. „Starije zene …“ zvane PIZDE!
    A sta da je neka vasa cerka, unuka, sestra bila na mestu te devojcice, „starije zene“?
    Sram vas, bre, bilo, sve odreda, pizde jedne bedne!
    PU!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!