Крагујевац – Здравствено стање 28 радника заштитне радионице „Застава инпро” који од уторка штрајкују глађу све је лошије. Према речима Стевана Пушоње, председника Штрајкачког одбора, поједини имају озбиљне проблеме са крвним притиском, жале се на болове у грудима, стомаку, ногама. Упркос томе, листа захтева је све шира. Осим исплате августовске плате, радници сада траже смену директора Бранка Вељовића и преиспитивање приватизације дела предузећа за производњу аутомобилских приколица, које је пре два месеца купио француски „Тригано”.
– И здрав човек би тешко поднео да не једе два или три дана, а ми смо сви инвалиди другог и трећег степена. Хитна помоћ долази неколико пута дневно, људи се гуше, повраћају, даје им се инфузија, у фабрици је хладно. Тражићемо од Црвеног крста лежајеве, да можемо мало да се опружимо – каже Пушоња, наводећи да радници, упркос здравственим проблемима, не одустају од захтева.
Компанија „Тригано”, вишегодишњи партнер „Заставе инпро”, била је једини понуђач на летошњем конкурсу Министарства привреде, а приватизација је обављена по моделу продаје покретне имовине. Од извоза аутомобилских приколица ова крагујевачка заштитна радионица је успевала да инкасира око четири милиона евра годишње, а Французи су тај посао преузели за само 287.000, колико су их коштале фабричке машине.
– Не само да нас је држава продала за мале паре, већ смо остали и без средстава за рад, а било је речено да ће неприватизовани део фабрике наставити да ради и после доласка купца. Џаба то што пише да машине чине само 20 одсто имовине предузећа, када ми више немамо чиме да радимо – резигниран је Пушоња који напомиње да је директор Вељовић, одмах по потписивању уговора са француским „Триганоом”, постао саветник у новооснованој српској фирми „Тригано приколице”.
Објашњавајући да заштитне радионице у друштвеном власништву, по Закону о приватизацији, не могу да се продају као привредни субјект, директор „Заставе инпро” подсећа да је француска компанија преузела и 160 радника. Протестују, каже, само они који су се „препознали” као технолошки вишак у плану реорганизације предузећа.
– Продајом дела имовине сачували смо 160 радних места и оставили у животу друге погоне „Заставе инпро”, кројачницу, штампарију, металну галантерију. Ту имамо 100 запослених, а прекобројни су само они чија радна места, у договору са државом, морамо да укинемо. Онима који ће бити проглашени технолошким вишком понудићемо социјални програм и отпремнине – каже Бранко Вељовић, који је недавно именован и за председника Социјално-економског савета града, тела које треба да штити интересе крагујевачких радника.
Раднике „Заставе инпро” који штрајкују подржао је Уједињени грански синдикат „Независност”. У тој организацији кажу да би социјални програм био прихватљив уколико би отпремнине биле примерене социјално-радном статусу инвалида другог и трећег степена.
– То је осетљива група која тешко долази до посла. Ако се укидају њихова радна места, они морају бити адекватно збринути, док не стекну услов за пензију. У сваком случају, држава не сме дозволити да заврше на улици – поручује Ненад Матић из УГС „Независност”.
Заштитне радионице у Србији, које запошљавају особе са инвалидитетом, требало је одавно подржавити, сматра директор Вељовић, који је упозорио да ће, уколико се тај процес не спроведе до краја, у стечају завршити само неприватизовани део „Заставе инпро”.
Аутор: Бране Карталовић, Политика.рс
Фото Б. Карталовић