Поштари и шалтерски радници широм Србије штрајкују! Након радника „Поште“ главног дистрибутивног центра у Земуну, рад је обустављен у центрима у Нишу и Новом Саду, а колегама у штрајку придружили су се запослени у већини пошта у Београду, као и у Зрењанину, Шиду, Смедеревској Паланци, Шапцу, Лазаревцу…
Обуставом су обухваћени радници на шалтерима, на пост експресу и пакетима, што значи да ће пошиљке каснити или ће се продужити рок испоруке.
Да бисмо проверили да ли раде поште у Београду, јутрос смо посетили главну пошту у Миријеву, општина Звездара. Врата су закључана, запослени дежурају испред закључаних врата. Шалтерски радници су на својим позицијама, али не раде. И никог не пуштају унутра.
– Сви смо ту, али не радимо. И не пуштамо никог да уђе – рекоше запослени.
Старија суграђанка је упитала „да ли штрајкујете“.
– Назовите то како хоћете – слегнуше раменима запослени „Поште“.
Поштари штрајкују јер не желе да прихвате линеарно повећање плате 10 одсто. Додајмо, да су у у обустави рада запослени који нису чланови синдиката, па се радници из целе земље самоиницијативно „дижу“ и започињу потпуну.
– Не може се процентуално исто повећавати плата онима који примају 28.000 и онима са 160.000. Наш предлог је да најугроженији радници добију највеће повећање, а они са највећим примањима најмање – изјавио је за „Машину“ Владимир Ђокић, радник Поште који је део радничке преговарачке групе.
Радници уцењени
Према сазнањима Директно.рс, радницима који су обуставили рад одбија се 1.500 динара од плате. Претпоставља се да је тим потезом покушано минирање штрајка и заташкавање очигледног незадовољства радника „Поште“. Да буде још горе по запослене, управе свих пошта су добиле допис у којем се од њих тражи да воде евиденцију о радницима који одбијају да обављају своје задатке.
– У марту смо имали преговоре са Владом и са предузећем када смо тражили неку реалну повишицу, односно да се наше плате бар донекле повећају, а да се директорима, заменицима и саветницима смање, то јест да буду бар један на према три или три и по, а не један на према пет и један на према седам, као што је тренутно. Поштари имају плату између 32 и 36 хиљада динара, и то са свим могућим додацима, док директори имају 200, 300 хиљада динара – наводи за 021.рс Томислав Мандић, главни повереник Самосталног синдиката поштанских радника за Нови Сад.
Он тврди да овога пута није у питању синдикални протест, већ чист раднички бунт. Kако даље Мандић наводи, штрајк у марту је прекинут због тога што је Влада Србије примила тим представника радника на преговоре. Он наглашава да није испоштовано ни 30 одсто договора и да су зато принуђени поново да обуставе рад.
– Тада је речено да ће се изаћи у сусрет и да ће се гледати да се радницима са најмањим примањима повећа бодовни коефицијент. Обећано је и да ће се до новембра наћи модел по којем ће се, колико-толико, приближити плате нас поштара и шалтерских радника републичком просеку или просеку у јавном сектору. Нажалост, од тога није било ништа. Kрајњи рок за договор је био 30. новембар – додао је Мандић.
Директно.рс