СИНДИКАТИ просвете протестују данас на београдском Тргу Николе Пашића одакле су поручили да ђаци неће добити књижице са закљученим оценама на крају првог полугођа.
„Чланови четири репрезентативна синдиката неће закључити оцене ђацима на крају првог полугодишта јер ће бојкотовати седнице одељенских већа“, рекао је новинарима председник Уније синдиката просветних радника Србије Драган Матијевић.
Он је објаснио да се на седницама већа верификују оцене и навео да ће деци бити закључене оцене, дакле, знаће оцене из сваког предмета, али неће бити унете у књижицу.
По подацима синдиката, у потпуној обустави рада је 300 школа, рекао је Матијевић.
Синдикати већ пет недеља протестују незадовољни одлуком Владе о смањењу зарада запосленима у просвети.
На скупу је речено да им је Влада уместо испуњења захтева о изузимању просветара од смањења понудила једнократну помоћ од 7.500 динара.
„Немамо ништа против да дају људима тај новац, али наш главни захтев остаје да се у 2015. из резерви надокнаде губици наших плата“, рекао је председник синдиката радника у просвети Србије Слободан Брајковић.
КРАГУЈЕВАЦ: ОД 30 У ШТРАЈКУ 23 ШКОЛЕ
Од 30 основних и средњих школа у Крагујевцу у 23 образовне институције се одвија неки од видова обуставе рада, изјавио је данас Тањугу председник Уније синдиката просветних радника Крагујевца Милан Јевтић. Према његовим речима, у неким школама је потпуна обустава рада, док су у другим часови скрећени на 30 минута. Јевтић је навео и да је око 200 запослених у просвети у Крагујевцу јутрос одржало получасовни протест испред зграде Шумадијског округа, након цега је са њима разговарао начелник Дамјан Срејић. Просветари су Срејићу предали захтеве упућене министру просвете у којима се тражи изузеће умањења плата од 10 одсто за запослене у школама, израда платних разреда у свим државим предузећима и установама не само у просвети, измена Закона о основама система образовања, као и потписивање колективног уговора.
„Захтеви су идентични, као и на протесту просветара у Београду“, додао је Јевтић.Учесници протеста упутили су се ка згради Владе и министарства просвете.
Улица кнеза Милоша у правцу ка седишту владе је затворена, а саобраћај је отежан у центру града.
Брајковић је на протесту рекао да је током досадашњих преговора ипак постигнут известан помак, али све је то, како каже, на дугачком штапу.
Он је објаснио да је усаглашен текст посебног колективног уговора и да је при крају израда закона о основама система образовања и васпитања.
За синдикате је кључно што у том закону остају одредбе о збрињавању технолошког вишка.
„Министар (просвете Срђан Вербић) хоће да уведе конкурс и да запошљавање иде по партијским везама“, рекао је Брајковић.
Председник Форума београдских гимназија Миодраг Сокић је, одговарајући на упозорење из министарства да би просветари који су обуставили рад могли бити дисциплински кажњавани, рекао да то није могуће.
„Највише што може да нам се догоди јесте одбијање данашње дневнице, а никакво дисциплинско кажњавање“, рекао је Сокић.
Министар просвете Срђан Вербић изјавио је данас да однос према просветним радницима који су у штрајку треба да се пооштри поручивши да ђаци не смеју да трпе.
Вербић је, одговарајући на питања новинара у Палати Србија, рекао да је Министарство просвете, науке и технолошког развоја веома незадовољно због обуставе рада у појединим школама.
Према његовим речима, синдикати су поступили веома лоше позвавши наставнике на обуставу рада. Он је објаснио да то није по закону, да причињава штету имиџу просветних радника и ђацима, родитељима, да су на себе преузели надлежност да преко медија обавештавају да школе не раде, „што није њихов посао“…
„У овом случају ми морамо да пооштримо однос према свима који су у штрајку. Ми ћемо данас дати налог свим директорима, односно подсетити их на њихове обавезе по закону. Они морају да воде рачуна да ли је испоштован минимум процеса рада у школи. Школа постоји због ђака и то је нешто што сви морамо да имамо у виду. Ђаци не смеју да трпе“, поручио је Вербић.
ПРОТЕСТ У НИШУ
Према подацима Школске управе у Нишу у преподневној смени у 12 школа Нишвског, Топличког и Пиротског округа данс није било наставе, док у је у пет школа забележена само делимична обустава наставе, речено је Тањугу у седишту управе. Према последњим подацима за преподневну смену, наставе није било у осам основних и четири средње школе, рекао је Тањугу начелник Школске управе Живомир Јовановић. У више од 60 школа настава је скраћена на 30 минута. У три округа раде 122 основне и средње школе. Просветни радници протестовали су данас испред седишта Школске управе у Нишу незадовољни смањењем зарада, а њихова делегација састала се и разговарала са Јовановићем. Међутим, Вербић није прецизирао шта то пооштравање односа конкретно значи.
Из Министарства просвете су у више наврата говорили да је тотална обустава рада незаконита и да је сваки директор дужан да обезбеди минимум процеса рада. У противном – последице су озбиљне.
„Закон предвиђа да је директор школе дужан да покреће дисциплински поступак у том случају. Једина казна дисциплинским поступком је отказ. Због тога ми апелујемо на просветне раднике да, уколико наставе са штрајком, то раде у законским оквирима“, рекао је Милован Шуваков, саветник.
МИНИСТАРСТВО: ШТРАЈКУЈЕ 12 ПОСТО ШКОЛА
Министарство просвете саопштило је да је делимична или потпуна обустава наставе организована у 12 одсто школа, односно у 212 од укупно 1.768 школа у Србији.
„У око 90 одсто школа у Србији одвија се настава, док у више од половине школа у Србији нема штрајка нити скраћења часова“, саопштило је Министарство.
У саопштењу се наводи да је „потпуна обустава рада представља кршење просветних закона, као и Закона о штрајку, јер су школе у обавези да обезбеде минимум процеса рада, односно часове у трајању од 30 минута. Кршење ових закона предвиђа индивидуалну одговорност“.
У изјави достављеној медијима поводом штрајка проветара, министар Срђан Вербић каже:
„Мали проценат школа које су обуставиле наставу показао да су наставници у Србији интерес ученика ставили на прво место“, рекао је министар Срђан Вербић и додао да је циљ Министарства да се питање зарада у просвети реши трајно и праведно и да очекује да ће се интензивирати рад на увођењу платних група и платних разреда у јавни сектор.
Поводом најава просветних радника да постоји могућност да не закључе оцене на крају полугодишта, Вербић је за РТС рекао да не може да толерише да било ко не закључи оцене.
Новости онлине/Агенције