Тотална обустава рада – тако радници поште описују тренутни штрајк у главним дистрибутивним центрима у Србији, Београду, Новом Саду и Нишу. Пошиљке свих врста неће моћи да стигну на своја одредишта, а како објашњавају радници, још увек се само разматра подела пензија пензионерима као социјално угроженој категорији.
Након обустављања рада у Регионалном поштанско-логистичком центру у Београду својим колегама у престоници придружили су се и поштари у Главном поштанском центру Војводине у Новом Саду, а како сазнаје “Блиц”, њихов пример следиће и поштари из Бечеја, Зрењанина, Бачке Паланке, Ужица, Чачка, Kрагујевца, Kраљева, Шапца и још градова широм Србије.
Шалтери, са друге стране, још нису престали са радом, па платни промет функционише. Међутим, велики број пошти прикључио се овом радничком протесту, па је питање времена када ће и шалтерски службеници у потпуности обуставити могућност уплата и исплата.Наше колеге на шалтерима за сада своје незадовољство исказују једносатном обуставом рада сваког дана, али се не искључује могућност да се и они прикључе радничком протесту и у потпуности престану са радом – објашњава за “Блиц” радник Поште Србије из Новог Сада Тома Мандић.
Шта то конкретно значи за кориснике?
Све врсте пошиљака, било оне које се шаљу пост експресом, затим писма, али и рачуни за струју, инфостан, грејање, телефон, судски дописи и све што би иначе дошло на вашу адресу неће стизати, како наводе радници, док се њихови услови не испуне.
- Једино што ћемо редовно достављати јесу пензије, јер су пензионери у сличној ситуацији као и поштари, и представљају угрожену категорију становништва. Другим грађанима се извињавамо због непријатности и молимо их да нас разумеју, јер су запослени у пошти доведени до руба егзистенције – поручује наш саговорник.
Тома Мандић ФОТО: РОБЕРТ ГЕТЕЛ / РАС СРБИЈА
Тома Мандић
Грађани који желе да упркос томе нешто пошаљу, добијају и писмено обавештење да Пошта не гарантује у ком року ће пошиљка бити испоручена.
Да се протест проширио и добио размере које су неочекиване, сведочи и чињеница да се хрпе пошиљака гомилају у централном дистрибутивном центру у Земуну, али радници неће да их шаљу даље.
- Пошиљке стижу са свих страна, али пошто их не обрађујемо, дошло је до тога да нема куда да се прође од њих – објашњава Зоран Павловић, запослени у Дистрибутивном центру у Београду.
Радник Поште Србије из Новог Сада Тома Мандић објашњава за ”Блиц” да су се запослени одлучили да потпуно обуставе рад због “катастрофалне ситуације у предузећу” уз напомену да овај раднички протест нема никакву политичку конотацију.
- Радници су се сами организовали. Ово није штрајк, ово је раднички протест иза којег стоје радници, а не Синдикати ЈП Поште Србије и нећемо почети са радом све док нам руководство не испуни основне захтеве, а то су: побољшање материјалног статуса запослених, пријем радника на технолошка радна места (поштари, шалтерски радници и курири) и исплата нераспоређене добити за 2017. и 2018. годину – истиче Мандић.
- Његов колега из Дистрибутивног центра Београд, Зоран Павловић каже да се просечна зарада поштара и шалтерских службеника креће од 32.000 до 39.000 динара, што је испод сваког републичког просека.
- Од новембра 2014. године када је дошло до смањења плата, ми смо добили само повећање од 3,4 одсто на последњу јануарску плату, а послујемо добро на тржишту – наводи Павловић.
“70 одсто радника има плате од 30.000 до 36.000 динара”
Обојица додају да се већ сада сусрећу са различитим притисцима и претњама отказом.
- Најугроженије су колеге које имају уговоре на одређено време и они се плаше санкција, али уколико будемо сложни, као што је то сада случај, мислим да ће руководство предузећа подлећи притисцима и да ће морати да испуни наше захтеве. Срамно је да се руководство предузећа хвали податком да је код нас просечна плата на нивоу републичког просека. Истина је да преко 70 одсто радника (поштари, курири и шалтерски радници) имају плату од 30.000 до 36.000 динара, а да просек дижу запослени у администарцији који имају плате преко 60.000 динара – објашњава Мандић.
Њихове колеге поручују да нико не треба да се плаши за свој посао уколико се сви буду држали заједно и не дозволе да се пласирају погрешне информације да је реч о политички иницираним протестима.
- Ово је протест радника. Kолеге које се плаше за свој посао свеједно неће моћи да раде и да хоће. Стао је Београд, сада је стао Дистрибутивни центар у Новом Саду, а данас поподне се прикључио и регионални центар у Нишу. Та три дистрибутивна центра су жиле куцавице поштанског система у Србији. Kад они стану, стаје све – поручују поштари.
З. Чонкаш , Н. Говоруша, Блиц.рс
MA, CELA SRBIJA TREBA DA STANE!
Zar ne gazduje PTT kadrovi PUPS.Sve su unistili