Београд — Четири репрезентативна синдиката у здравству најавила су штрајк упозорења белих мантила, са захтевом да се здравствени радници изузму од смањења плата.
Председник Синдиката лекара и фармацеута Србије Драган Цветић рекао је данас на заједничкој конференцији за новинаре четири синдиката да су исцрпљена сва средства, да су имали разговоре са министром здравља и министарком државне управе и локалне самоуправе, али да није постигнут никакав договор.
Цветић није могао да прецизира датум када ће бити организован штрајк упозорења јер, како каже, морају да се испоштују све процедуре и штрајк најави десет дана раније, тако да ће највероватније бити крајем овог или почетком наредног месеца.
„Штрајк упозорења неће трајати један сат, већ ће трајати цео дан. Држаћемо се стриктно Уредбе о минимуму рада и збрињаваћемо само хитна стања и повреде“, рекао је Цветић и додао да ће педијатрија, породилишта и Хитна служба тог дана нормално радити.
Он је рекао да штрајк није уперен против пацијената, већ порука влади и министарству здравља, као и да ће се понављати сваке наредне недеље у исти дан.
Како ће се одвијати, наставља он, зависиће од реакције влада и не искључује могућност да то прерасте у нешто што ће се звати „сваке недеље један дан на минимуму процеса рада“.
Инсистираће се, како каже, на два захтева један је изузимање здравствених радник од смањења плата и потписивање колективног уговора до краја годуине.
Осим СЛФС у једнодневни штрајк упозорења ступиће и Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије, Синдикат медицинских сестара и техничара, као и Грански синдикат здравства и социјалне заштите „Независност“.
Представници синдиката тврде да у здравству има 126.000 запослених, а да је 80 одсто запослених чланови ова четири синдиката, али позивају и све остале запослене који нису чланови ниједног синдиката да им се придруже.
Председник Синдиката запослених у здравству Зоран Савић каже да је проблема много, али да је најављено смањење плата прелило чашу.
Он је подсетио да је донета уредба о забрани запошљавања, тако да су услови рада за запослене у здравству постали несносни, обим послова се повећава и за веће ангажовање запослени добијају мању плату.
Савић је подсетио да плате здравствених радника не иду из буџета већ се финансирају од доприноса за здравство.
Председник Синдиката медицинских сестара и техничара Драган Бисенић рекао је да се не тражи повећање плата које су замрзнуте последње три године, већ да оне остано на истом нивоу.
„Запосленима у здравству се прети да на бироу има пуно здравствених радника и да се лако могу заменити. Ово је проблем државе и мора се разговарати са синдикатима“, нагласио је Бисенић.
Према мишљење председника ГС „Независност“ Горана Илића уводјење платних разреда у здравство је неправедно и да ће довести до још већег непотизма, политиканства, до прављења кланова од којих ће зависити плате.
„Желимо да политика изадје из здравства. Платни разреди ће довести до деструкције државног здравства, и фаворизовања приватног здравства“, закључио је Илић.
Танјуг
njih i treba izuzeti, oni rade odgovoran posao za male pare. svaki sljam u vladi ima vecu platu od njih (mislim na primanja – redovna +bocna)