ПРВЕ акције домаћих фабрика одбрамбене индустрије могле би да се нађу у страним рукама већ следеће године. Нови закон о производњи и промету наоружања и војне опреме већ на јесен биће пред народним посланицима. Његовим усвајањем странци ће моћи да постану власници највише 49 одсто капитала у фабрикама наоружања, муниције и војних средстава.
Отварање врата домаће наменске индустрије за капитал из света тумачи се као историјски корак у развоју ове привредне гране. Од странаца се очекује да додају гас производњи наоружања и муниције, али и да помогну да се освоји савремена технологија и да оружје и муниција “мејд ин Србија” изађу на нова тржишта.
У Министарству одбране немају дилему о томе да ће страни капитал удахнути нови живот војној индустрији и напомињу да већ постоји интересовање за улагање из свих делова света. Први наредни циљ, заказан за 2020. годину, јесте извоз српског наоружања и муниције вредан милијарду долара.
– Страно знање и капитал омогућиће освајање технологије којом ће бити могућа производња атрактивних и исплативих производа. Искуство и контакти партнера из света биће драгоцени и у изласку на тржишта земаља којима Србија сада нема приступ – наводе у Министарству одбране. – Интересовање већ постоји, а добродошли су партнери из целог света, посебно држава с којима Србија има пријатељске односе – ЕУ, Русије, Кине, САД… У кругу могућих партнера су и великани попут италијанске “Берете” или кинеског привредног гиганта “Поли технолоџис”.
На најаву уласка странаца у војне фабрике, војни синдикати и део стручњака за безбедност гледали су сумњичаво, страхујући од угрожавања безбедности државе и њене борбене моћи. Међутим, предложени нацрт закона предвиђа и више заштитних механизама за државу. Министарство одбране, између осталог, издаваће одобрења за улагање страним компанијама. Сви партнери из света мораће да испуњавају низ услова, међу којима и да њихово пословање није противно нормама Уједињених нација.
Да Србија производи изузетно квалитетне и повољне производе наменске индустрије, сматра и Зоран Драгишић, са Факултета безбедности, и напомиње да је у страном капиталу шанса за ширење производње.
– Наше фабрике тренутно не могу да избаце количину муниције и наоружања која може да се прода. Странци ће, како је предложено, располагати са највише 49 одсто акција, што гарантује сигурност њиховог рада и ограничење приликом доношења одлука.
Драгишић напомиње да улазак страног капитала у војне фабрике није безбедносна претња за Србију. Поред мањинског пакета акција и ограничене могућности за доношење одлука, једна од најјачих брана против злоупотреба биће – жеља за профитом.
ЦЕЊЕНА МУНИЦИЈА
СТРАНИ улагачи свој интерес ће тражити у производњи наоружања и сложенијих компоненти војне технике. Међутим, основа домаће наменске индустрије и убудуће ће бити производња пешадијске и артиљеријске муниције, која има изузетну прођу на светском тржишту. Интерес за повећање обима производње ове робе препознао је и наш државни врх. У фабрику у Узићима код Пожеге, која ће производити око 100 милиона метака годишње, биће уложено око 90 милиона евра.
НАМЕНСКОЈ – 50 МИЛИОНА ЕВРА
ФАБРИКЕ одбрамбене индустрије Србије прошле године су произвеле и продале оружје и муницију вредне готово 490 милиона долара. План војног врха је да ове године буде премашен износ од 600 милиона зелених новчаница. Иако је Влада ове године са 50 милиона евра директне финансијске подршке помогла највеће произвођаче оружја и муниције, то није довољно за модернизацију алата и веће повећање капацитета. Осим даљег улагања, план државе је и да се направи заокрет ка сложенијим системима који имају већу цену на тржишту.
Р. Драговић, Новости