Београд – Последице мањка страних улагања грађани већ осећају – динар је слабији десет одсто, инфлација виша од десет одсто, а стопа незапослености порасла је са 24,4 на више од 27 одсто, пише „Курир“.
За првих седам месеци, према подацима Народне банке Србије, на конту директних страних улагања забележен је минус од 120 милиона евра. На крају прошле године наша земља је била у плусу 1,8 милијарди евра, по томе смо били рекордери у региону, а главни разлог је било улагање „Делеза“ у куповину „Максија“.
Слаб доток страних улагања за стручњаке је био очекиван. Они наводе да је главни разлог политичка нестабилност – предизборна кампања, избори и турбуленције приликом формирања Владе. Уз то, присутан је тренд смањења страних улагања у целом свету.
Михаило Весовић, потпредседник Привредне коморе Србије, за „Курир“ наводи да би ове године могла да нас спасу улагања Нафтне индустрије Србије у панчевачку рафинерију и каже да инвестиције веће од 50 милиона евра захтевају стабилну политичку ситуацију.
„Зависимо од кредита из иностранства да бисмо одржали стабилност финансијског система. То се одражава на целу економију, имамо и пад индустријске производње и трговински дефицит, тако да тај мањак мора да се надокнади, и то се може само задуживањем“, каже он и додаје да су недавно продате државне обвезнице за милијарду евра.
Никола Тасић, члан економског тима СНС, оптимиста је. И он је сагласан с тим да су последице пада страних улагања велике, али сматра да се политичка ситуација сада смирила.
„Због тога ће се негативни тренд променити. У првих седам месеци Србија није била иста као сада“, наводи он за „Курир“.
Курир