Србија

Страшно: У српским школама немају ни за сапун

РАЧУН Основне школе „Ђура Јакшић“ у Зајечару блокиран је годинама. Немају од чега да купе ни сапун. Санитарна инспекција узалуд налаже хитно кречење и дератизацију, ватрогасна да се поправе хидранти и струјна мрежа, јер прети пожар. Пара нема, потврђује за „Новости“ директор Саша Војновић

На јучерашњи дан 57 школа у Србији имало је блокиран рачун. Гомилају се дугови за грејање, струју, воду, не могу ђаке да пошаљу на такмичења, а наставнике на обавезне семинаре, јер општине и градови плаћају „на кашичицу“.

– Дугови зајечарских школа нарасли су на 54 милиона динара – објашњава Војновић. – Не можемо ни славину да поправимо, а тужбе стижу и за неплаћене поправке копир-апарата. Санитарна инспекција из Ниша наложила је да окречимо школу. Нема пара, па сам завршио на суду и из свог џепа платио казну. И за хигијену тражимо донаторе.

Уместо пола милиона колико је, рецимо, потребно ОШ „Ђура Јакшић“ месечно, за све рачуне и трошкове, од локалне самоуправе добију десети део. Закон обавезује и да направе школски сајт, па могу да очекују још једну казну.

ТАБЛЕ НА РАСПРОДАЈИ НАЈЦРЊИ сценарио ових дана прети ОШ „Алекса Шантић“ у Степановићеву код Новог Сада. Рачун им је блокиран две године, а за 7. август заказана је лицитација школске имовине. Школа мора да исплати 800.000 динара наставнику који је добио судски спор. Школа нема пара, а и из општине поручују да ни они не могу да измире дуг. У сличној ситуацији је и Економска школа „Светозар Милетић“ у Новом Саду (на слици), где су извршитељи пописали имовину јер није плаћена обнова фасаде.

Проблема има у целој Србији. ОШ „Радица Ранковић“ у Лозовику, код Бачке Паланке, прича Драган Матијевић, председник Уније синдиката просветних радника, тужили су родитељи ученика који се повредио током наставе. Суд је пресудио да исплате 3,5 милиона динара, школа нема, па је рачун блокиран.

– Сваког дана зову ме колеге из различитих градова и жале се на блокаду рачуна и кашњење плата – открива Матијевић. – Ствар је закомликована новим законом, који налаже блокаду рачуна, ако се дугови не измире у року од 45 дана. А када је рачун блокиран, држава не уплаћује ни зараде. Тако су наставници таоци система. Раде свој посао, а плате касне зато што неко други није измирио дуговања. Негде су криве локалне самоуправе, негде директори, али испаштају наставници.

У појединим нишким школама, објашњава Влада Милићевић, гимназијски професор, дешава се да плате касне неколико дана јер је рачун школе блокиран због дуга од хиљаду или 10.000 динара.

Прошле године свака друга крагујевачка школа била је у блокади, јер радницима нису исплаћивали трошкове превоза, али и због комуналних дугова.

– Највећа ставка су милионска дуговања према градским комуналним предузећима – каже Милан Јевтић, професор у Политехничкој школи. – Дешавало се да не реализујемо наставу за возаче, јер нисмо имали гориво за возила. У школама које се греју на гас прошле зиме месец дана радијатори су били ледени.

Срећа у несрећи свих ових школа је што су комунална предузећа и електродистрибуције „мека срца“, па и поред вишегодишњих дугова не искључују струју и воду. Тако школе у Зајечару и по пет година нису платиле одношење ђубрета, а комуналци га ипак носе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!