ЕвроАзија

Стратегија БРИКС-а: Алтернатива економском поретку Запада

Секретар Савета безбедности Руске Федерације Николај Патрушев је на сусрету са представницима држава БРИКС-а за питања безбедности, одржаном пре два дана у Москви, оптужио западне финансијске институције да врше притисак на земље БРИКС-а и да су на тај начин учествовале у одливу више од 3,5 милијарди долара за последњих 10 година.

Зато и не треба да чуди што је једна од улога БРИКС-а управо успостављање алтернативе постојећим финансијским институцијама попут Светске банке или ММФ-а. У ту сврху предвиђено је оснивање два тела која ће извршавати ове задатке: Нова развојна банка и Фонд резервних валута.

Почетком марта председник Руске Федерације Владимир Путин потписао је закон о ратификацији уговора о стварању Нове развојне банке, а месец дана касније и закон о формирању Фонда резервних валута.

Ипак, на предстојећем самиту БРИКС-а у руском граду Уфи очекује се и потписивање заједничке Стратегије економског партнерства. Стратегија треба да буде оријентир за коришћење економских ресора свих земаља учесница.

На одредбе Стратегије ће се ослањати и привредне коморе земаља чланица, али и сви учесници финансијских тржишта.

Извршни директор групе компанија „АЛОР“ Сергеј Хестанов каже за Спутњик да су разлике међу државама БРИКС-а много веће него што су њихове сличности.

„Управо ове државе генеришу значајно већи део светског БДП-а. За последњих 10 година земље чланице БРИКС-а оствариле су највиши темпо економског раста, што је и подстакло руководства ових држава да створе сопствене инвестиционе институције које ће подржати процес инвестирања и кредитирања. Глобално гледано, треба поздравити чињеницу да се стварају алтернативе постојећим институцијама“, рекао је Хестанов.

Стратегија предвиђа кораке које треба предузети до 2020. године. Тренутно се разматрају два приступа као окоснице овог документа. Москва предлаже разраду опште стратегије, а Пекинг жели да се одреде принципи сарадње у сфери економије.

Председник Института енергетике и финансија и члан радне групе БРИКС-а Владимир Фајгин каже за Спутњик да Стратегија тренутно дефинише смернице развоја за 20 индустријских бранши, од телекома до енергетике.

„Земље у развоју, као на пример Бразил, веома су заинтересоване за диверсификацију. Та земља се одавно бави морским и подводним технологијама, с обзиром на своје ресурсе. Исто ради и Кина, а то је и за нас веома интересантно с обзиром на Арктик и руски Далеки исток. То су предности овакве организације, јер користи од заједничких технолошких достигнућа имају све чланице“.

Општи је закључак да су јачање и даљи развој финансијских институција од велике важности за укупну безбедност организације БРИКС.

Развојна банка и Фонд резервних валута су већ формирани, а друге институције и инструменти ће бити дефинисани на предстојећим састанцима организације.

Јована Вукотић, Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!