Београд – Упркос апелима Епархије ваљевске и протестима грађана, да надлежни одбране од поплава ваљевску Грачаницу, вода је данас преподне продрла у светињу, у којој сада пливају иконе и реликвије у мутној води.
Баш како је упозоравао отац Антоније, нису били у питању дани, већ сати када ће вода стићи до Цркве Св. Арханђела Михаила, односно манастира ваљевске Грачанице.
Једино горе од тога је што становници страхују да ће манастир у року од два дана бити потпуно потопљен.
Надлежни су од самог почетка поплава били упозоравани да је неопходно да се пуњење језера на акумулацији Ровни задржи на коти 333, јер само тако црква Светог архангела Михаила (ваљевска Грачаница) може бити сачувана, али то очигледно никога није занимало.
Задржавањем нивоа језера на коти 333 била би отклоњена и велика опасност за град Ваљево и његову околину у случај да дође до пуцања бране, саопштено је данас из Епархије ваљевске.
У саопштењу објављеном на сајту СПЦ се наводи да се епископ Милутин од 2008. обраћао надлежнима са апелима да се манастир и природа сачувају.
Последњи такав апел, како се наводи, епископ је усмено упутио градском руководству и управи бране Ровни, још пре неколико дана.
Изградња ове бране, која је требало да реши проблем пијаће воде у ваљевском крају, у више наврата је започињана, па заустављана због ратова и кризе. Велики новац међународне заједнице и ЕУ уложен је у пројекат, а да, како тврде борци за заштиту природне средине, нико не зна где су паре утрошене, пише Мондо.
У међувремену, Ваљево је решило проблем са пијаћом водом, па је изградња бране обесмишљена, тврде еколози.
И поред тога, неко инсистира да се градња настави и то по новим нацртима, према којима би ниво акумулиране воде био знатно виши у односу на почетни пројекат.
Еколози упозоравају на катастрофалне последице које би настале по Ваљево и околна места ако би дошло до изливања бране, али и да би изградњом према стром пројекту околина била заштићена од изливања, а манастир звани Ваљевска Грачаница сачуван.
Манастир Св. Архангела Михаила у селу Грачаница подно Повлена, налази се на ушћу реке Сушице у Јабланицу.
Као манастир, Грачаница се помиње у турским пописима из 1560. године али поједини гробови ии делови конака у непосредној близини сведоче да црква потиче из 13. века.
На месту старог манастира подигнута је скромна црква вероватно пре 1926. године.
У олтарском делу цркве сачувани су трагови старијег живописа у два слоја, што показује да је црква подигнута делом на темељима старије средњевековне грађевине.
Телеграф.рс
Jedino poželeti krivcima za ovu katastrofu da se i njima desi ovo isto kao sa Valjevskom Gračanicom – da im stvari plivaju po sobi i ostalim prostorijama u mulju i vodi.
nikad dobro da nevide !! Svi
koji su umesani u ovo unistenje !! Sramotame od nihovog srama sto sam srbin i pravoslavac. !