Економија

Струја ће поскупети иако ЕПС и са овом ценом остварује зараду

Последњег дана овог месеца, а то је петак, 31. јул, надлежни у Србији, односно Агенција за енергетику, саопштиће одлуку да ће од 1. септембра, струја за потрошаче у Србији поскупети за 7,7 до 7,9 одсто односно 220 динара, потврдили су Данасу извори блиски Електропривреди Србије, након што се у јавности појавила вест да држава планира поскупљење струје.

Према тим информацијама струја ће поскупети јер су наводно резултати анализе урађене на захтев Међународног монетарног фонда, показали да је производна цена струје у Србији нижа од оне по којој Електропривреда Србије потрошачима продаје електричну енергију.

Стручна јавност пак негира тврдње да ЕПС струју продаје по нижој цени од производне, а у Министарству рударства и енергетике нису упознати са тим да је урађена било каква анализа о потреби да струја у Србији поскупи. О томе да ли ће и кад струја поскупети нису имали коментар.

– Ми такву анализу у Министарству немамо нити смо је радили. Ништа о томе нам није познато сем оног што се могло прочитати у неким штампаним медијима – кажу у Министарству рударства и енергетике.

Економски аналитичар Бранко Павловић истиче да тврдње да ЕПС продаје струју по нижој цени од производне апсолутно нетачне и нелогичне.

– Довољно је да производна цена струје буде 4 евроцента по киловат-сату да будете у могућности да је после продате и остварите профит. ЕПС има за 50 одсто повољнију цену од те када је реч о производњи струје и нема проблем да оствари профит од њене продаје потрошачима. Стога такве тврдње нису реалне. ЕПС остварује губитке због неадекватног управљања и неспособности да се отклоне губици у систему а не због цене струје. Сходно томе не постоји ниједан једини разлог да струја у Србији поскупи. Нарочито не у овом тренутку када је земља суочена са наступајућом економском кризом – наводи наш саговорник.

Да струја не треба да поскупи сматра и Војислав Вулетић, генерални секретар Удружења за гас Србије.

– Нити је скочио евро нити је поскупео угаљ према томе не видим разлог зашто би струја у Србији требало да поскупи. Такође нисам приметио било какву званичну информацију да ће до тога да дође. Укратко услови за поскупљење електричне енергије у Србији не постоје – наводи Вулетић.

Агенција за енергетику Србије саопштила је јуче да јој није достављен захтев Електропривреде Србије за промену цене струје.

Цене струје у Србији се формирају на основу методологије коју је донела Агенција за енергетику.

– Енергетски субјекти који обављају регулисане енергетске делатности обрачунавају регулисане цене и доносе акт о ценама који достављају Агенцији на давање сагласности. У поступку обраде захтева за давање сагласности на акт о ценама Агенција анализира достављене енергетско-техничке и економско-финансијске податке и документацију и утврђује да ли су регулисане цене одређене у складу са методологијама – кажу у Агенцији за енергетику.

Последње поскупљење струје у Србији, од 3,9 одсто, било је у децембру прошле године, тако да просечна цена киловата за домаћинства износи тренутно око 7,3 динара, без пореза и такси.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!