Економија

Струја поскупљује 12 одсто од 1. августа док нас догодине чека још једно поскупљене струје од 14% до 18% али то крију као змија ноге

БЕОГРАД – Струја ће у Србији поскупети од 1. августа за 12 одсто, најавио је данас министар рударства и енергетике Александар Антић.

Он је најавио да ово поскупљење чини новоуведена акциза на електричну енергију од 7,5 одсто и повећање цене киловата од 4,5 одсто.

Антић је навео да ће са овим поскупљењем, просечна цена струје износити 7,28 динара по киловат- часу.

Тај износ поскупљење усаглашен је са ММФ-ом, рекао је Антић на конференцији за новинаре у Влади Србије, на којој је говорио и министар финансија Душан Вујовић, који је навео да поскупљење од 12 одсто звучи много, али да то у пракси значи да ће просечан рачун за струју од 2.500 динара, грађани са овим повећањем платити још 300 динара.

Антић је најавио да ће социјално угрожени имати бесплатних од 120 до 250 киловат-часова месечно, зависно од броја чланова домаћинства.

„У буџету има више од шест милиона евра за енергетску заштиту најугрожењих купаца. Њима то не поклања ЕПС, већ Влада Србије, а у помоћ најугроженијима ће бити укључена и за рачуне за даљинско грејање и за оне који се греју на гас”, указао је Антић.

Цена електричне енергије у Србије остаће и даље убедљиво најнижа у Европи и биће 50 одсто јефтинија него у Црној Гори, дупло јефтинија него у Хрватској и 15 одсто нижа него од БиХ, рекао је Антић.

Он је нагласио да никад није добар моменат за поскупљење струје, али је повећање цене нужно да би се оне довеле на оптималан ниво, неопходан за обезбеђење стабилности електроенергетског система, нова улагања у енергетски систем земље и отварање нових радних места.

Антић је најавио да ће ово повећање донети додатан приход од 14,1 милијарду динара годишње.

„У ЕПС-у су тражили да струја поскупи и више, али морају и они да се одговорније односе према ресурсу којим управљају. Да је више отишло у цену киловата, већу корист би имао ЕПС, а овако 7,5 одсто ће одлазити у буџет и програме за бољи живот грађана”, истакао је Антић.

Одговарајући на питање новинара зашто је морало да дође до поскупљења струје, а да ЕПС истовремено запошљава 35.000 људи и да су остале привилегије за запослене, Антић је подсетио да се планира реструктурирање ЕПС-а и да та компанија неће више бити организаована „на расипнички начин, као до сада”.

Он је навео да је цена струје од 2001. године до формирања ове владе поскупела 1000 одсто, односно 10 пута.

Упитан да ли Влада планира нова повећања акциза на струју у наредном периоду, министар Вујовић је истакао да је једина могућа корекција, она која би ту акцизу снизила.

„Могли бисмо да размишљамо о евентуалном смањењу акцизе, када будемо имали стабилну фискалну ситуацију. Циљ је да имамо одрживи ниво дефицита и учешће дуга у БДП-у”, рекао је Вујовић.

Министар финансија је подсетио да су први фискални резултати у овој години изузетно добри и да би до краја године дефицит могао да буде 500 до 600 милиона евра мањи од планираног.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Struja je poskupela 4,5 %, a 7,5% je akciza koju je uvela ova vlada na mala vrata. Ta akciza je u stvari jedna vrsta poreza koju plaćamo svi mi. To je uvedeno da bi se napunio budžet, da se ima za troškarenje, za plate u prenatrpanoj administraciji, da jorgovanka može opet sebi povećati platu, da se a.v. hvali kako je opet smanjen deficit, i da ga je sramota kako nam dobro ide.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!