Три дана након што је Александра Вучића подржало 650 јавних личности, међу којима је много професора свих универзитета, огласили су се и студенти. Замерају професорима што су сада подигли свој глас, а не када је требало бранити академску честитост. Огласили су се и професори Филозофског факултета, њих више од 80.
“Професори немају ни части ни образа ако су пре две или три године, када су утврђени плагијати и Небојше Стефановића и Синише Малог прећутали те плагијате, а данас готово поносно стоје уз Александра Вучића који је и тада бранио, а и данас брани исте те лажне докторе наука,” каже Вук Влебит, један од иницијатора петиције.
Ови студенти поручују да “неће ћутати” – траже од колега потписивање онлине петиције, коју, додуше, може да потпише било ко.
“Они су нас просто натерали да се јавимо и да покажемо да млади разумеју неке ствари и да нисмо уцењени. Ако њих има 650 уцењених – нас данас има барем 10 пута више који нисмо уцењени,” наводи Лука Вишњић, студент Факултета политичких наука
Професори нису уцењени, тврди један од оних који подржавају Александра Вучића. Милан Вујанић каже да жели Вучића за председника јер се “изванредно показао као премијер”. Студентима који критикују поручује да нису информисани.
“Ја бих волео да су студенти аргументовано рекли – ово што сте урадили није добро, требало је да урадите овако. Оног момента кад се докаже да је неки од тих доктората последица плагијата – тог момента ја ћу бити најгласнији противник таквих доктората, односно тражићу да се пониште“, каже Милан Вујанић, професор Саобраћајног факултета
У члану 32 Закон о високом образовању каже да “на високошколској установи није дозвољено политичко, страначко или верско организовање и деловање”. То не значи да им је забрањено изван факултета, али тако нешто не жели декан Економског факултета Бранислав Боричић. Каже да не зна да ли његове колеге имају “скривену рачуницу” када одлучују иза чије кандидатуре ће стати: “Ја управо као декан не желим јавно да свој став износим управо због могућности утицаја на студенте јер се ту некако идентификује моје учешће са учешћем институције.”
На учешће првог човека институције Филозофског факултета, декана Војислава Јелића реаговало је више од 80 професора, они у саопштењу наводе да желе да се дистанцирају од подршке коју је Александру Вучићу он упутио Јелић. Јелић, иначе, није одговарао на позиве Н1.
Професори ФФ-а: Лични чин проф. Јелића
Обраћамо се јавности поводом навода у медијима да је проф. др Војислав Јелић, у својству Декана Филозофског факултета Универзитета у Београду, подржао председничког кандидата СНС-а, каже се у писму јавности које је потписало више од 80 професора Филозофског факултета у Београду.
Филозофски факултет је институција са дугом историјом, демократском традицијом и интегритетом, која се увек борила за слободно мишљење и аутономију и као такав старији је и важнији од свих нас појединачно, каже се у саопштењу.
У жељи да сачувамо такву традицију, ми, доле потписани наставници и сарадници запослени на Филозофском факултету, желимо да се дистанцирамо од навода у медијима да је проф.др Војислав Јелић у својству декана Филозофског факултета у Београду потписао проглас којим се даје подршка једном од председничких кандидата, кад већ он сам то није учинио.
Наглашавамо да је ова подршка лични чин професора Јелића и да ни на који начин не представља мишљење и став наставника, запослених, нити Филозофског факултета као институције.
Н1
Oko 250 hiljada dinara mesecno primaju profesori na univerzitetu u Nisu,lako moze da se proveri.