Србија

Студенти протестовали у Београду и Нишу

БEOГРAД, НИШ – Студенти окупљени у асоциjациjи “Студентски фронт” данас су организовали протестну шетњу централним улицама у Београду, незадовољни изменама Закона о високом образовању, а протестовали су и академци у Нишу.

Део београдских студената jе са платоа испред филозофског факултета прошетао до Скупштине Србиjе и потом су се вратили на плато где ће, према речима Mарка Шовића из “Студентског фронта”, бити одржан збор и донета одлука о даљим активностима.

Студенти траже да броj обавезних испитних рокова у школскоj 2014/2015. буде шест, уместо пет, као и да они коjи су уписани у прву годину студиjа школске 2010/2011, имаjу право да се финансираjу из буџета годину дана по истеку редовног траjања студиjа, рекао jе Шовић Танјугу.

Aкадемци се противе и смањења квота за упис на мастер студиjе, рекао jе Совић и навео да академци траже и да започне рад на новом Закону о високом образовању и да та асоциjациjа инсистира на закону коjи би подразумевао потпуно бесплатно високо образовање, финансирано из буџета.

Студентски фронт инсистира и на реформи система студентског представништва, коjе подразумева увођење студентских зборова, и делегатског система са представницима коjе делегира збор и коjи су смењиви у сваком тренутку, рекао jе он.

Tоком протеста саобраћаj jе у центру Београда био отежан, а раниjе данас на популарном платоу протестовао jе и део студената филозофског факултета.

Oни су од управе захтевали да се укине наплата приjављивања године студентима са више од 60 бодова, враћање буџетски финансиране продужене године за све студенте коjи су на буџету уписали четврту годину.

Чланови “Студентског фронта” су половином маjа упали у зграду Ректората УБ и ту остали читаву ноћ, а сутрадан на конференциjи саопштили да траже бесплатно школовање.

И у центру Ниша данас су протестовали академци, чиjе jе неформално окупљање иницирао студент Eкономског факултета Mихаjло Павловић.

Нишки студенти такође траже да се не смањуjе броj испитних рокова, као и регулисање апсловентског стажа на повољниjи начин како не би губили право на мензу и студентски дом.

Студенти су незадовољни због одлуке о укидању апсолвентског стажа коjа погађа сада оне уписане 2010/11. године и наводе да их приликом измена и допуна Закона о високом шклоству нико ниjе позвао да изнесу своjе мишљење.

Вербић: Студенти треба да траже квалитетниjе програме

Студенти у Београду и Нишу данас су протестовали због измена Закона о високом образовању, а министар просвете Срђан Вербић сматра да би данас, првог дана студентске школске године, више требало да обратимо пажњу на десетине хиљада бруцоша коjи желе да студираjу, да науче много више него што сада знаjу и да нас, како jе рекао, поведу тамо где ми сами не знамо како да стигнемо.

“Волео бих да студенти долазе за захтевима коjи се тичу студиjских програма, да се боље користе потенциjали универзитета, да студираjу на универзитету, а не само на свом факултету”, рекао jе Вербић Танјугу поводом протеста студената.

Студенти, према његовим речима, треба да траже већу мобилност и да више слушаjу квалитетне предмете на другим местима, а не да причамо само о томе “како да поделимо оваj мали буџетски колач коjи имамо”.

На Универзитету у Београду вечерас се одржаваjу избори за Студентски парламент, а министар Вербић сматра да не треба обраћати пажњу на оне представнике студента коjи имаjу лични интерес.
“Велики задатак студената вечерас jе да на прави начин одаберу своjе руководство, да размисле ко ће говорити у њихово име и да ли ће бити у њихово име”, рекао jе Вербић.

Танјуг

фото Танјуг, Н. Jовановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!