Пацови храњени генетски модификованом врстом кукуруза америчке фирме „Монсанто“ обољевали од тумора и имали тешка оштећења бубрега и јетре, тврде француски научници. Има и научника који критикују студију и истраживачке методе, као и употребу албино спраг даули пацова, јер је та врста подложна тумору.
Француски научници открили су да су пацови храњени генетски модификованим кукурузом америчке фирме „Монсанто“ обољевали од тумора и других компликација које укључују оштећења бубрега и јетре.
Француска влада је потом затражила од министарства и агенција за здравље и безбедност људи да процене студију научника, која је послата Агенцији за безбедност хране у ЕУ, пренео је Ројтерс.
„Влада ће тражити од европских званичника да предузму све неопходне мере да заштите здравље људи и животиња. Те мере могле би да укључују и хитно прекидање увоза кукурузног зрна НК603“, кажу из француских министарстава здравља, околине и пољопривреде.
Научници са Универзитета у Каену дошли су до закључка да су пацови, храњени НК603, модификованим зрном, које је толерантно на пестициде „Монсанто“ компаније, при дозама дозвољеним у САД, умирали раније него они са уобичајеном исхраном.
Вођа научника Жил Ерик Сералини и његове колеге кажу да су пацови обољевали од рака млечних жлезда, као и тешких оштећења јетре и бубрега. Студија је објављена у часописуFood and Chemical Toxicology, а резултати су представљени у Лондону.
Половина мужјака и 70 одсто женки пацова умирало је раније у односу на пацове из контролне групе.
Портпарол компаније „Монсанто“ Томас Хелшер рекао је да ће компанија подробно анализирати студију, али и додао да ниједна научна студија није доказала безбедност генетски модификоване хране.
Међутим, има и научника који су критиковали француске научнике и њихове методе статистике, као и употребу албино Спраг Даули пацова, пошто та врста има тенденцију да обољева од тумора.
Упркос скептицизму, студија је привукла пажњу на контроверзе везане за генетски модификоване сорте развијене у америчком гиганту „Монсанто“.
Мајкл Антониу, молекуларни биолог на Краљевском колеџу у Лондону, који је био саветник у Сералинијевом тиму рекао је новинарима да је студија нагласила „потребу да се сви генетски модификовани усеви морају тестирати у двогодишњим студијама“.
„Сматрам да су прикупљени подаци довољни да се повуче дозвола за ову врсту кукурузног зрна, све док се не спроведе још једна студија са већим бројем животиња како би се добили што потпунији статистички подаци“, рекао је Антониу за Ројтерс.
Прошлог петка Француска је одлучила да продужи раније уведену забрану на генетски модификоване усеве америчког гиганта. Потез француских власти дошао је у тренутку када Франсоа Оланд покушава да међу најважнија питања врати заштиту околине и здравља људи.
Жозе Бове, заменик председавајућег Комисије за пољопривреду Европског парламента, позвао је на тренутну суспензију целокупне култивизације ЕУ и увоз ауторизованих модификованих зрна.
„Студија је коначно показала да смо у праву и да је веома битно да се преиспита начин евалуације генетски модификованих зрна“, истакао је Бове.
Европа зазире од генетски модификоване хране
Упркос томе што је њихова употреба у САД веома распрострањена, генетски модификована храна је мање популарна у Европи, највише због страхова на њен утицај на здравље људи и околине.
У Калифорнији се противници генетски модификоване хране боре да се она избаци из употребе. Боре се и да прогурају Пропозицију 37, закон који би захтевао да генетски модификована храна буде тако и означена.
Са друге стране, амерички гигант „Монсанто“ бори се против тога и већ је донирао више од 4,2 милиона долара лобистима који су супротстављају усвајању закона.
Пољопривредници широм Америке су претходно покушали да изведу „Монсанто“ пред суд због оптужби против њихових лабараторијских генетски модификованих кукурузних врста.
Више од 2.000 фармера потписало је петицију којом се тражи од власти САД да подробно испитају утицај који ће генетски модификована храна проузроковати.
Како је раније извештавала Раша тудеј, амерички „Монсанто“ жели да се широм средњег запада САД посади њихова врста кукуруза која је отпорна на пестицид 2,4-Д – истог једињења које је било кључно у прављењу озлоглашеног агенса оранж, коришћеног у Вијетнамском рату за уништење огромних површина џунгле у којој су се крили вијетнамски борци.
Медицински је доказано да агенс оранж изазива рак, деформитете код новорођенчади као и друга обољења.
РТС